Zbigniew Boniek wykluczył grę Williego Orbana w reprezentacji Polski

0

W ostatnich dniach głośno było na temat Williego Orbana, którego matka jest Polką, co otwiera dla niego szansę gry w Biało-czerwonych barwach. Na temat zawodnika RB Lipsk wypowiedział się także prezes PZPN – Zbigniew Boniek.

Zbigniew Boniek w niedziele był gościem programu transmitowanego na antenie Polsatu Sport – Cafe Futbol. Jednym z tematów, który został poruszony, była kwestia gry w naszej reprezentacji posiadającego polskie korzenie, ale niemieckie i węgierskie obywatelstwo, Williego Orbana. Prezes PZPN przyznał, że takie rozwiązanie raczej nie wchodzi w grę, głównie ze względu na odmienną filozofię:

– Nie ma żadnego tematu, kein Themat. Nie chciałbym teraz skłamać, ale wydaje mi się, że mama tego piłkarza kilka lat temu zrezygnowała z polskiego obywatelstwa. My mamy inną filozofię, według której w reprezentacji Polski chcemy grać wyłącznie Polakami. Problem mamy z tym, że w Niemczech mieszka obecnie wielu naszych rodaków, mówiących w naszym języku, a Niemcy chcą nam ich najzwyczajniej w świecie zabrać. W eliminacjach do mistrzostw Europy w naszej kadrze U-17 grał np. bramkarz, który w trakcie tego turnieju otrzymał powołanie do reprezentacji U-17 Niemiec. Gdy przyszedłem do związku to powiedziałem jasno: Obraniak, Perquis, Boenisch i Polański są Polakami, grają w kadrze i my ich nie dotykamy, natomiast nie będziemy robili Polaka z kogoś obcego tylko dlatego, że jest dobry.

Boniek nie zauważył, aby Orban wykazywał chęć do gry w reprezentacji Polski. Wręcz przeciwnie – uważa, że zawodnik RB Lipsk chciałby grać w kadrze Niemiec, a jeśli mu się to nie uda, to skorzysta z szansy przywdziania barw polskich lub węgierskich:

– Ale czy którykolwiek z was słyszał, żeby zadeklarował on chęć gry w reprezentacji Polski? Póki co mówi on coś w stylu: chętnie zagrałbym w jednej z trzech reprezentacji – w niemieckiej, bo czuję się Niemcem, a jak nie, to ewentualnie mógłbym występować w polskiej lub węgierskiej. Zadaję więc pytanie: czy to jest Polak?

Orban jest zawodnikiem RB Lipsk, w którym pełni funkcję wicekapitana. Obrońca we wszystkich rozgrywkach w tym sezonie zanotował 13 występów, w których dwukrotnie wpisał się na listę strzelców.


ZAKŁAD BEZ RYZYKA 110 PLN + BONUS DO 400 PLN

Fortuna - większy bonus dla naszych Czytelników!

  1. Zarejestruj konto na Fortuna za pośrednictwem Gol.pl!
  2. Odbierz zakład bez ryzyka 110 PLN + bonus 100% do 400 PLN.
  3. Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Poprzedni artykułRobert Lewandowski nie zagra z Celtikiem Glasgow
Następny artykułŁukasz Piszczek – Bałem się dokładnej diagnozy