Statystyki pokazują jak bardzo United brakowało Paula Pogby

0
paula pogby

Jose Mourinho rzadko rozwodzi się nad kontuzjami swoich piłkarzy, ale nawet on w ostatnich tygodniach musiał przyznać, że Manchester United wiele stracił na nieobecności Paula Pogby.

Piłkarz, który przeszedł do United za rekordową dla tego klubu kwotę, stracił ponad dwa miesiące z powodu kontuzji uda, której doznał 12 września, w meczu Ligi Mistrzów przeciwko Basel. Podczas jego nieobecności United spadło z pozycji lidera w Premier League i ma już osiem punktów straty do Manchesteru City. Ucierpiały jednak nie tylko wyniki, ale również elektryzująca kibiców na całym świecie gra, po której nie zostało ani śladu. Bez wątpienia przyczyną tego była luka, którą zostawił po sobie Paul Pogba.

Gdy francuski pomocnik grał u boku Nemanji Matica, United wygrało cztery z pięciu meczy w Premier League. Ostatni zremisowało, co dało średnią 2,6 punktu na mecz. Pod jego nieobecność w siedmiu kolejnych spotkaniach średnia ta spadła do 1,85 punktu na mecz. Utrzymując średnią, którą mieli z Pogbą w składzie, United byłoby tylko trzy punkty za rywalami zza miedzy.

Obrona United nie ucierpiała na braku Pogby przed nimi. Czerwone Diabły straciły w tym sezonie sześć bramek – trzy z Pogbą i trzy bez niego. Biorąc pod uwagę jakość rywali, 0,42 straconego gola na mecz pod jego nieobecność wydaje się o wiele bardziej imponujące niż 0,6 gola straconego z nim.

Ale atak United stracił bardzo, bardzo dużo. Gdy Paul Pogba biegał po murawie, United strzelało średnio dwa razy więcej goli. 3,2 gola na mecz w stosunku do 1,57 pod jego nieobecność to kolosalna różnica. Wzór ten widać również w liczbie celnych strzałów (7 z Pogbą i 3,85 bez niego), stworzonych okazji (14,4 do 7) oraz liczbie stuprocentowych okazji do strzelenia gola (3,2 do 1,57). Jak widać, gdy była gwiazda Juventusu pociąga za sznurki, United w ofensywie jest dwa razy bardziej groźny.

Widać to również “na zapleczu” tworzonych okazji. Z Pogbą w składzie United wymienia średnio 116 podań więcej na mecz, a ich celność maleje z 87% do 80%, gdy Francuza nie ma wśród kolegów. Mając Pogbę w sercu pomocy procent posiadania piłki również jest wyraźnie większy – 63% zamiast 50,8%.

Trzeba wziąć oczywiście pod uwagę również jakoś rywali, z którymi United przyszło się mierzyć. W pierwszych pięciu spotkaniach, w których grach Pogba, przeciwnicy drużyny Jose Mourinho zajmowali średnio 15. miejsce. Bez Francuza trzeba było jednak grać m.in. z Chelsea, Tottenhamem i Liverpoolem, a średnia miejsc rywali wynosiła już 10.

Niezależnie od tego widać jednak również, że Romelu Lukaku bardzo cierpiał na brak kolegi na boisku. W sobotnim meczu z Newcastle rosły Belg trafił do siatki po raz piąty w piątym meczu z Pogbą u boku. Bez swojego partnera trafił tylko trzy razy w siedmiu meczach, co daje średnią 0,42 gola na mecz. Liczba strzałów Lukaku spadła z 4,8 do 2,57, a strzałów celnych z 2,2 do 1,28.

Zaangażowanie Lukaku w grę zespołu również spadło. Belg rzadziej był przy piłce i rzadziej podawał, a jego liczba kontaktów z piłką w polu karnym rywali spadła aż o ponad połowę: z 7,8 do 3,42. W meczu z Chelsea ani razu nie dotknął piłki w jedenastce rywali. Nic dziwnego, że po meczu krytykował kolegów z drużyny.

Lukaku i Mourinho mogą być szczęśliwi z powrotu Paula Pogby, ale na pewno nie oni jedni. Zyska na tym cały Manchester United. Teraz trzeba się tylko modlić, żeby piłkarza do końca sezonu omijały już poważniejsze kontuzje.


Już dzisiaj Manchester United zagra w Lidze Mistrzów na wyjeździe z Basel, a więc zespołem, z którym Paul Pogba odniósł kontuzję. Zwycięstwo drużyny Jose Mourinho Fortuna wycenia na 1.97.

ZAKŁAD BEZ RYZYKA 110 PLN + BONUS DO 400 PLN

Fortuna - większy bonus dla naszych Czytelników!

  1. Zarejestruj konto na Fortuna za pośrednictwem Gol.pl!
  2. Odbierz zakład bez ryzyka 110 PLN + bonus 100% do 400 PLN.
  3. Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
ŹRÓDŁOPlanet Football
Poprzedni artykułLiga Mistrzów – klęska Monaco, zwycięstwo Tottenhamu
Następny artykułSelekcjoner reprezentacji Australii podał się do dymisji