Pięć rzeczy, które Gennaro Gattuso musi zrobić po przejęciu AC Milan

0

W poniedziałek poinformowano, że Vincenzo Montella został zwolniony z funkcji trenera AC Milan – było to spowodowane kiepskimi wynikami drużyny. Jego następcą został jeden z najbardziej utytułowanych zawodników, który w przeszłości miał okazję bronić barw popularnych “Rossoneri” – Gennaro Gattuso.

Po tygodniach frustracji i kiepskich wyników włodarze AC Milan podjęli słuszną decyzję i w poniedziałek zwolnili Vincenzo Montelliego. W jego miejsce zatrudniono legendę klubu, Gennaro Gattuso. W związku z tym pojawiają się spore znaki zapytania, a celem “Rossonerich” jest uratowanie tego sezonu, a Gattuso jest teraz człowiekiem, któremu powierzono to zadanie.

Oto pięć rzeczy, które były mediolański pomocnik musi wykonać, jeśli liczy na pozytywny odbiór jego pracy..

Udowodnij, że potrafisz wykonać to zadanie

39-latek przede wszystkim jak najszybciej musi udowodnić, że posiada umiejętności potrzebne do tego, aby z powodzeniem przejąć stanowisko na tak wysokim szczeblu, bo przecież co do tego istnieją spore wątpliwości. Gatusso jak dotychczas pracował w FC Sion, Palermo, AC Pisa, OFI Kreta, a ostatnio w młodzieżowym zespole AC Milan. O ile przygoda z drużyną Primavery była udana (poprowadził ją wyłącznie w 12 meczach), tak jego pracę w poprzednich klubach trudno ocenić pozytywnie.

Nie ma wątpliwości co do tego, że Gattuso do szatni Milanu wniesie pasję oraz zmotywuje zawodników do walki, ale musi także pokazać, że ma taktyczną wiedzę i czy zdoła sobie poradzić z taktykami, którzy osiągnęli znacznie więcej niż on.

Spraw, aby zawodnicy byli lepiej zgrani

Prawdopodobnie największym problemem AC Milan prowadzonego przez Montelliego był brak spójności i zrozumienia między piłkarzami. Milan często był zbyt przewidywalny i przede wszystkim bardzo nieskuteczny.

Gatusso musi zachować prostotę gry i upewnić się, że jego zawodnicy będą w stanie skutecznie wykonywać swoje zadania. “Rossoneri” w ostatnich tygodniach byli dobrze zorganizowani w defensywie, ale musi to być zrównoważone ze strzelaniem bramek oraz tworzeniem dynamicznych akcji w ofensywie. Nie ulega wątpliwości, że nowy trener obserwował drużynę podczas pracy w Primaverze i miejmy nadzieję, że dostrzegł na których piłkarzach może polegać.

Pomóż nowym graczom się ustatkować i nie daj ponieść się presji

Montella w letnim okienku transferowym pozyskał wielu piłkarzy, ale na dobrą sprawę żaden z nich nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Hakan Calhanoglu może być najlepszym tego przykładem, ponieważ zmaga się z presją, która została umieszczona na jego ramionach.

Gattuso w Mediolanie spędził 13 lat jako zawodnik, a w lecie wrócił jako trener – niewielu wie lepiej niż on jak to jest grać dla tego klubu oraz jakie w nim są oczekiwania.

Miejmy nadzieję, że 39-latek wpłynie na swoich nowych podopiecznych i będą oni grali z większą wiarą w siebie i sprawi, że gra w tak wielkim klubie, będzie dla nich mniejszym ciężarem.

Popraw pozycję w Serie A

AC Milan po 14 rozegranych meczach w Serie A zajmuje siódme miejsce w tabeli i na swoim koncie ma 20 punktów, tracąc 11 oczek do czwartego miejsca. Ich zła forma w tym sezonie powoduje, że z liderem dzieli ich 18 punktów, a biorąc pod uwagę transfery dokonane tego lata, jest to po prostu za dużo.

Prawdę mówiąc trudno jest oczekiwać, że AC Milan do końca sezonu zmniejszy tę stratę, a nie zostanie ona powiększona – wszystko ze względu na formę wielkiej czwórki. Gattuso musi postarać się awansować do najlepszej szóstki, co już będzie niezłym wynikiem.

Biorąc pod uwagę, ze zatrudnienie Gattuso jest najprawdopodobniej krótkoterminowym rozwiązaniem, mediolańska hierarchia zapewne spodziewa się natychmiastowych efektów i ma nadzieję, że Gattuso poprowadzi zespół w górę tabeli tak wysoko, jak to możliwe.

Kontynuuj bieg w Lidze Europy

AC Milan w fazie grupowej Ligi Europy trafił na przeciętnych rywali, więc ambitnym stwierdzeniem jest mówienie, że mają szansę na wygranie tych rozgrywek.

W rywalizacji wciąż jest wiele solidnych klubów, a do rywalizacji dołączą zespoły z Ligi Mistrzów. Trudno oczekiwać, że Milan, który jest w kryzysie, sobie z nimi poradzi. Aktualnie jednak wydaje się, że wygranie Ligi Europy jest najbardziej realną drogą do powrotu do Ligi Mistrzów. Gra w Lidze Europy będzie dla Gattuso prawdziwym sprawdzianem, po którym dowiemy się, czy “Rossoneri” są gotowi do rywalizacji na europejskim poziomie.

Trudno ustalić, jakie realistyczne cele na ten sezon ma AC Milan, który powinien raczej rozglądać się za planami długoterminowymi. Nowy trener ma zostać przedstawiony w przyszłym roku i zapewne będzie chciał odcisnąć piętno na zespole.

Gattuso może pozostać szkoleniowcem na dłużej, ale aby tak się stało, musiałby pokazać, że jest geniuszem i wydobyć zespół z kryzysu. Patrząc na byłych piłkarzy, którzy probówali swoich sił jako trenerzy w Mediolanie – Clarence Seedorf i Filippo Inzaghi – 39-latek dobrą pracą ma szansę zwalczyć ten trend.


ZAKŁAD BEZ RYZYKA 110 PLN + BONUS DO 400 PLN

Fortuna - większy bonus dla naszych Czytelników!

  1. Zarejestruj konto na Fortuna za pośrednictwem Gol.pl!
  2. Odbierz zakład bez ryzyka 110 PLN + bonus 100% do 400 PLN.
  3. Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
PRZEZESPN
Poprzedni artykułEric Cantona – Człowiek, który zmienił historię United
Następny artykułEderson – Jestem tu, żeby wygrywać