LOTTO Ekstraklasa – Cenne zwycięstwo Piasta w drodze do utrzymania się

0
lotto ekstraklasa piast cracovia

Piast Gliwice na własnym stadionie pokonał Cracovię, czym włączył się do walki o wyjście ze strefy spadkowej. Jedynego gola meczu strzelił Maciej Jankowski.

Zwycięstwo było dla obu drużyn niezwykle cenne. Piast Gliwice mógł awansować o jedno oczko wyprzedzając właśnie Cracovię i zbliżyć się do kilku drużyn zajmujących miejsce bezpośrednio nad strefą spadkową, natomiast Cracovia mogła zapewnić sobie nawet większy awans w tabeli i odskoczyć Piastowi i Pogoni na bezpieczną odległość.

Obie drużyny miały więc o co grać, co przełożyło się na zachowawczy mecz, który na długo w pamięci kibiców raczej się nie zapisze. Początek należał raczej do gospodarzy, ale nie miało to wielkiego przełożenia na zagrożenie pod bramką Cracovii. Najbardziej aktywny był Konstantin Vassiljev, ale Estończyk nie miał szczęścia tego dnia. Najbliżej strzelenia bramki był pod koniec pierwszej połowy, ale jego potężne uderzenie zablokował jeden z obrońców gości.

Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem, a obie drużyny oddały po jednym celnym strzale na bramkę rywali.

Na początku drugiej połowy w grze obu drużyn można było dostrzec sporo niedokładności. W 51. minucie goście mogli objąć prowadzenie, ale Krzysztof Piątek pospieszył się z oddaniem strzału i Jakub Szmatuła zdołał odbić piłkę zmierzającą do bramki.

W 63. minucie Piast strzelił upragnionego gola. Bramkową akcję przeprowadzili byli gracze Ruchu Chorzów. Martin Konczkowski dośrodkował z prawej strony, a Maciej Janczkowski głową strzelił pod poprzeczkę i dał prowadzenie gospodarzom.

Cracovia po stracie gola nie miała już nic do stracenia i ruszyła do bardziej zdecydowanego ataku. Dwukrotnie niecelnie główkował Mateusz Szczepaniak, a reszta ataków gości kończyła się jeszcze na wcześniejszej fazie niż strzał. W 84 minucie mogło być 1:1. Z prawej strony dośrodkowywał Javi Hernandez, ale po uderzeniu głową Piotra Malarczyka piłka trafiła tylko w słupek.

Ostatecznie mecz zakończył się minimalnym zwycięstwem gospodarzy. Była to pierwsza porażka Cracovii w Gliwicach od pięciu spotkań i pierwsza w LOTTO Ekstraklasie od pięciu kolejek.

Piast Gliwice – Cracovia Kraków 1:0 (0:0)

1:0 – Maciej Jankowski 63′

Składy:

Piast: Jakub Szmatuła – Martin Konczkowski, Uros Korun, Hebert Silva Santos, Dario Rugaszević – Joel Valencia (71. Sasza Żivec), Martin Bukat, Aleksandar Sedlar, Konstantin Vassiljev (85. Patryk Dziczek), Mateusz Mak – Maciej Jankowski.

Cracovia: Grzegorz Sandomierski – Matić Fink, Piotr Malarczyk (88. Sebastian Steblecki), Michał Helik, Kamil Pestka – Jakub Wójcicki (77. Sergiej Zenjov), Szymon Drewniak, Adam Deja, Mateusz Szczepaniak (87. Ołeksij Dytiatjew) , Javi Hernandez – Krzysztof Piątek.

Poprzedni artykułHiszpański Łącznik – biorę za rogi hiszpańską Primera Division, 12. kolejka