Hannover wrócił do Bundesligi, ale fani protestują

0

Hannover 96 w świetnym stylu powrócił do Bundesligi i bardzo dobrze sobie radzi na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Niemczech. Pomimo to fani nie są zadowoleni – wszystko ze względu na plany prezesa Martina Kinda, który chce stać się właścicielem klubu – oni się na to nie zgadzają.

Powrót Hannovera do Bundesligi z pewnością nie mógł być lepszy – zespół rywalizację rozpoczął od wygranej z FSV Mainz, a następnie z Schalke. 10 punktów zdobytych w czterech meczach pozwoliło na prowadzenie w tabeli, które jednak zostało odebrane przez Borussię Dortmund. Tę samą Borussię, którą Hannover w październiku pokonał 4:2. Drużyna radzi sobie bardzo dobrze, a pomimo to fani nie są szczęśliwi..

Prezydent klubu, Martin Kind, stara się o przejęcie własności klubu, a także o odstąpienie od zasady “50+1”, która pozwala członkom utrzymywać kontrolę nad tym, co dzieje się w strukturach. Rada nadzorcza już głosowała za sprzedażą klubu. Teraz wystarczy tylko zgłosić się do stowarzyszenia niemieckich zawodowych klubów piłkarskich (DFL), a Hannover stanie się dopiero czwartym klubem w Bundeslidze, który porzuci ten wypróbowany oraz zaufany model.

Dla niektórych fanów jest to równoznaczne ze śmiercią klubu, dlatego bojkotują mecze rozgrywane na własnym stadionie. Nic nie wskazuje, żeby protest zakończył się w najbliższym czasie. Drużyna osiąga świetne wyniki, a na stadionie panuje cisza.

Jeden z dziennikarzy SkySports, Tobi Riemer, uświadamia, że sytuacja jest fatalna. – W tej chwili wygląda to bardzo źle. Nikt nie jest szczęśliwi, a ultrasi są źli i 99 proc. z nich jest zaangażowanych w bojkot. Ważnym jest, aby powiedzieć, że nie tylko ultrasi są zaangażowani w protest, ale także inne grupy. To nie jest większość – powiedziałbym, że 75 proc. zgromadzonych na stadionie. Pozostali jednak nie robią wystarczającego hałasu, przez co atmosfera jest słaba. Nastrój się poprawia, gdy Hannover wygrywa, ale bez wsparcia najwierniejszych kibiców, to nie to samo. 

Sytuacja jest także frustrująca dla nowego dyrektora sportowego, Gerharda Zubera, który zdaje sobie sprawę, że niezależnie od tego, co osiągają zawodnicy, problemy pozostaną tymi samymi. Tymczasem trener Andre Breitenreiter przyznał, że ma wrażenie, że jego zespół rozgrywa 34 wyjazdowe mecze.

Zuber do Hannoveru przybył z Breitenreiterem oraz dyrektorem generalnym Horstem Heldtem. Cała trójka wcześniej pracowała w Schalke i nie było problemów z rozpoczęciem współpracy w nowym miejscu. Wpierw wywalczyli awans do Bundesligi, a następnie rozpoczęli przekształcanie drużyny. Z pewnością są dumni z tego, co dotychczas osiągnęli.

– Wiedzieliśmy, jak trudno będzie awansować, ale zmieniliśmy wszystko. Zaczęliśmy od działu młodzieżowego, trenera, przechodząc do działu skautingu. Klub dał nam sporą swobodę i wychodzi na to, że odnosimy sukcesy – mówił Zuber.

– W letnim okienku transferowym pozyskaliśmy sześciu zawodników i wiedzieliśmy, że każdy z nich musi w zespole odgrywać ważną rolę – kontynuował. W rzeczywistości rekordowy transfer (dziewięć milionów euro) Jonathas wygrał mecz z Schalke, a inny nowy napastnik, Ihlas Bebou, zdobył dwie bramki w meczu z Dortmundem.

Ten artykuł jednak nie o tym – dla tych, którym zależy na klubie, w tym momencie najważniejsze nie są wyniki, a jego przyszłość. Opozycja Kinda robi wszystko, aby powstrzymać go przed przejęciem Hannoveru 96. Procesy, nakazy sądowe – na razie nic nie przyniosło efektu, ale także DFL nie wyraziło zgody na wdrożenie jego planu.

Wielu fanów zapewnia, że jeśli Kind przejmie klub, to przestaną się z nim identyfikować. Ilu to ostatecznie zrobi? 100 osób? 1000? A może 10 000 fanów? Kto wie, czy nie będziemy świadkami końca ruchu kibicowskiego na stadionie HDI-Arena, albo w najlepszym przypadku wróci on za kilka lat..

Hannover w ostatnich trzech meczach złapał mały kryzys (zaledwie jeden zdobyty punkt), ale wciąż jest notowany na 10. miejscu, co jak na beniaminka jest dobrym rezultatem. Podczas, gdy drużyna gra dobry, miły dla oka futbol, a kibice toczą walkę z prezesem, Hannover w sobotę zagra z Bayernem Monachium. Gdzie, jak gdzie, ale na Allianz Arena wsparcie grupy kibiców byłoby bardzo ważne..


ZAKŁAD BEZ RYZYKA 110 PLN + BONUS DO 400 PLN

Fortuna - większy bonus dla naszych Czytelników!

  1. Zarejestruj konto na Fortuna za pośrednictwem Gol.pl!
  2. Odbierz zakład bez ryzyka 110 PLN + bonus 100% do 400 PLN.
  3. Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
PRZEZSky Sports
Poprzedni artykułGrzegorz Krychowiak ma nowego trenera. Alan Pardew podpisał kontrakt z WBA
Następny artykułChristian Pulisic – Jak na gościa, który ma obsesję na punkcie wygrywania, dużo ostatnio przegrałem