El. MŚ 2018 – Portugalia wywalczyła awans, ale Ronaldo nie dogonił Lewandowskiego

0
el. mś 2018 portugalia

Portugalia wywalczyła bezpośredni awans na Mundial dzięki zwycięstwu nad Szwajcarią, ale Cristiano Ronaldo nie wpisał się na listę strzelców, dzięki czemu królem strzelców w el. MŚ 2018 został Robert Lewandowski. Awans przypieczętowały również Francja i Belgia.

Grupa A

W grupie A do końca trwała walka o pierwsze miejsce w grupie. Francja przed tą kolejką miała 20 punktów, a Szwecja oczko mniej. Teoretyczną szansę na baraże miała jeszcze Holandia, która jednak musiałaby wygrać ze Szwecją… siedmioma bramkami. Holendrzy wygrali, ale aż tylu bramek zdobyć im się nie udało. W pierwszej połowie dwa gole zdobył Arjen Robben… i na tym się skończyło. Wynik w drugiej połowie już się nie zmienił i na MŚ w Rosji nie zobaczymy reprezentacji Holandii.

W obliczu takiego wyniku Francja mogła nawet przegrać na własnym stadionie z Białorusią, ale takiego scenariusza nikt w Paryżu nie przewidywał. W 27. minucie wynik spotkania otworzył Antoine Griezmann, a sześć minut później na 2:0 podwyższył Olivier Giroud. Przed przerwą bramkę na 2:1 zdobył Anton Saroka, ale w drugiej połowie wynik już się nie zmienił.

W ostatnim meczu grupy A Luksemburg zremisował z Bułgarią 1:1.

Francja – Białoruś 2:1 (2:1)
(Griezmann 27′, Giroud 33′ – Saroka 44′)

Luksemburg – Bułgaria 1:1 (1:0)
(Thill 3′ – Chochev 68′)

Holandia – Szwecja 2:0 (2:0)
(Robben 16′ karny, 40′)

Grupa B

W grupie B przed ostatnią kolejką pozostała tylko jedna niewiadoma, którą rozstrzygnąć miał mecz między dwoma zainteresowanymi drużynami: Szwajcaria prowadziła w grupie z kompletem zwycięstw, ale mająca trzy punkty mniej Portugalia podejmowała ją na własnym stadionie. Zwycięstwo dawało Portugalii bezpośredni awans do MŚ, a każdy inny wynik premiował Szwajcarów.

Pierwsza połowa była bardzo wyrównana, brakowało w niej również sytuacji bramkowych. Goście nie oddali żadnego celnego strzału na bramkę, a gospodarze zaledwie dwa. Pod koniec pierwszej połowy Portugalia objęła prowadzenie, ale nie bez dużej pomocy rywali. W 41. minucie piłka wrzucona w pole karne minęła bramkarza i Joao Mario. Odbiła się jednak od obrońcy Johana Djourou i wtoczyła się do bramki.

Obraz gry w drugiej połowie się nie zmienił. W 56. minucie rewelacyjnie zachował się w polu karnym Bernardo Silva. Zawodnik Manchesteru City zagrał piłkę wzdłuż pola karnego, a tam sięgnął ją Andre Silva, który z problemami, ale opanował piłkę i umieścił ją w siatce. Szwajcarzy byli zupełnie bezradni w ataku i nie udało im się stworzyć większego zagrożenia pod bramką gospodarzy. Nas może za to cieszyć, że drogi do bramki nie znalazł Cristiano Ronaldo, dzięki czemu to Robert Lewandowski został królem strzelców el. MŚ 2018.

W pozostałych spotkaniach Łotwa wygrała z Andorą 4:0, a Węgrzy pokonali Wyspy Owcze 1:0.

Grupa H

Pewna awansu Belgia nie miała problemów z Cyprem i pewnie wygrała 4:0. Na listę strzelców wpisali się dwukrotnie Eden Hazard oraz raz Thorgan Hazard, a bramkę dołożył również Romelu Lukaku.

O miejsce w barażach walczyła Grecja. Drugie miejsce w tabeli mogła zająć jeszcze Bośnia i Hercegowina, im jednak zabrakłoby punktów do baraży. Grecja musiała wygrać, ale jej rywalem był ostatni w tabeli Gibraltar, który nie zdobył do tej pory nawet punktu. Grecy wygrali 4:0 i wykonali swoje zadanie.

Belgia – Cypr 4:0 (1:0)
(E. Hazard 12′, 63′ karny, T. Hazard 52′, Lukaku 78′)

Estonia – Bośnia i Hercegowina 1:2 (0:0)