El. MŚ 2018 – Polska nie dała szans Armenii, hat-trick Lewandowskiego

0
hat-trick lewandowskiego

Polacy w meczu z Armenią pokazali, że zasłużenie zajmują pierwsze miejsce w grupie E. Pewne zwycięstwo 6:1 bardzo przybliżyło naszą reprezentację do awansu do finału MŚ 2018. Może to się stać nawet dzisiaj, jeżeli Czarnogóra zremisuje z Danią.

Adam Nawałka zaskoczył już przed meczem, gdy okazało się, że skład polskiej reprezentacji został nieco przebudowany. Kontuzje Arkadiusza Milika i Macieja Rybusa wymusiły zmiany, dzięki którym od pierwszych minut na boisku pojawił się m.in Bartosz Bereszyński. Wrócił również Grzegorz Krychowiak, a obok niego zagrał Karol Linetty. Zaskoczeniem była również obecność Wojciecha Szczęsnego, który w bramce zastąpił Łukasza Fabiańskiego.

Przed meczem z Armenią pojawiły się głosy, że Kamil Grosicki zamiast trenować bawił się w kasynie, gdzie stracił małą fortunę, chociaż sam zainteresowany i wiązany z sytuacją Tomasz Hajto stanowczo zaprzeczyli, że coś takiego miało miejsce. Grosik już w drugiej minucie mógł pokazać wszystkim, że to kadra jest dla niego najważniejsza. Kuba Błaszczykowski przejął piłkę, odegrał do kolegi i szybko dostał ją z powrotem. Popędził prawą stroną, zagrał płasko w pole karne, a tam na piłkę nabiegł właśnie Grosicki i strzałem obok słupka dał szybkie prowadzenie reprezentacji Polski.

W 18. minucie przed polem karnym Armenii faulowany był Piotr Zieliński. Do piłki podszedł Robert Lewandowski i idealnym strzałem przy słupku pokonał bramkarza gospodarzy. Tym samym Lewandowski nie tylko zdobył swoją 13 już bramkę w eliminacjach do MŚ 2018, ale też 48 w reprezentacji, dzięki czemu Robert zrównał się z Włodzimierzem Lubańskim na liście najlepszych strzelców w historii reprezentacji Polski.

Kilka minut później został już samodzielnym liderem tej klasyfikacji. Jeden z obrońców podał do bramkarza, a ten złapał piłkę w ręku. Sędzia odgwizdał rzut wolny, i musiał cofnąć piłkę na piąty metr, żeby nieco oddalić się od bramki. Cała drużyna Armenii ustawiła się na linii bramkowej, ale po krótkim odegraniu Grosickiego Lewandowski uderzył po ziemi i piłka mimo tłumu piłkarzy wpadła do bramki.

Wydawało się, że gospodarze nie mają już ochoty do gry, ale pod koniec pierwszej połowy kilka razy zagrozili bramce Wojciecha Szczęsnego. Z rzutu wolnego próbował Henrich Mychitarian, ale jego strzał został zablokowany. Pomocnik Manchesteru United zdążył się jednak ponownie pokazać w 39. minucie. Dośrodkował z rzutu wolnego, a stoper Armenii Howhannes Hambarcumian wygrał pojedynek główkowy z Kamilem Glikiem i zdobył bramkę kontaktową.

Początek drugiej połowy dla Polaków był nieco leniwy, ale wszystko zmieniło się, gdy sprawy w swoje ręce wziął Błaszczykowski. W 58. minucie Wojciech Szczęsny daleko wykopał piłkę, a tę zgrał głową Łukasz Piszczek. Kuba pobiegł w kierunku pola karnego i gdy obrońcy rozbiegli się na boki pilnując graczy, do których polski pomocnik mógłby zagrać, ten wbiegł w środek i strzałem z linii pola karnego podwyższył na 4:1.

W 64. minucie swojego hat tricka skompletował Lewandowski. Krzysztof Mączyński, który wszedł na boisko kilka minut wcześniej, odebrał piłkę pod polem karnym Armenii. Zagrał ją do Grosickiego, a ten posłał piłkę wzdłuż pola karnego. Dopadł do niej Lewandowski i strzelił swoją 50 bramkę w reprezentacyjnej karierze.

Wynik meczu ustalił Rafał Wolski, który w 72. minucie zmienił Kamila Grosickiego. Kolejną świetną akcję przeprowadził Błaszczykowski. Kuba przy linii końcowej boiska okiwał jednego z obrońców, zagrał piłkę wzdłuż linii bramkowej, a tę wybił jeden z obrońców. Zrobił to jednak lekko i prosto pod nogi Wolskiego, który strzelił na 6:1.

Armenia – Polska 1:6 (1:3)

0:1 – Kamil Grosicki 2′
0:2 – Robert Lewandowski 18′
0:3 – Robert Lewandowski 25′
1:3 – Howhannes Hambarcumian 39′
1:4 – Jakub Błaszczykowski 58′
1:5 – Robert Lewandowski 64′
1:6 – Rafał Wolski 89′