Dariusz Mioduski wiceprezesem Europejskiego Stowarzyszenia Klubów

0
eca-grupowe

We wtorek w Genewie odbyło się zgromadzenie generalne ECA – Europejskiego Stowarzyszenia Klubów. Przedstawiciele 230 klubów członkowskich wybrali nowe władze. Prezesem rady wykonawczej został Andrea Agnelli z Juventusu, zastępując  Karla-Heinza Rummenigge z Bayernu, który sprawował tę funkcję przez 9 ostatnich lat. Jednocześnie prezes rady nadzorczej klubu z Monachium został mianowany honorowym prezesem ECA. 

Europejskie Stowarzyszenie Klubów powstało w styczniu 2008 roku, w miejsce grupy G-14. Organizacja ma znaczący wpływ na rozwój piłki nożnej w Europie, reprezentując interesy klubów w rozmowach z UEFA.  Dba na przykład o interesy swoich członków, podczas procesu decyzyjnego odnośnie podziału środków finansowych, uczestniczy w pracach nad kształtem rozgrywek pucharowych.

Duże wyróżnienie spotkało we wtorek prezesa Legii Warszawa, który zasiądzie w piętnastoosobowym zarządzie ECA. Dariusz Mioduski został wybrany jednym z czterech wiceprezesów stowarzyszenia.  Trzeba przyznać, że Polak zasiądzie w doborowym towarzystwie.

W trakcie zgromadzenia dyskutowano nad nowymi celami organizacji. Jedną z ważniejszych spraw są oczywiście finanse. Andrea Agnelli uważa, że  system Finansowego Fair Play wymaga zmian i poprawek:

– Trzeba przede wszystkim przeanalizować w tej sytuacji aspekt właścicielski. Mój klub (Juventus) to część konglomeratu przemysłowego, niektóre jednostki należą do kibiców, inni są finansowani ze środków publicznych. Problemem nie jest finansowanie, ale to, czy jest ono sprawiedliwe. Ja jestem za reformą „fair play 2.0”, w której ocenimy regulacje, analizując czy są dostosowane do teraźniejszości oraz przyszłości – mówił do zebranych prezes obecnych mistrzów Włoch.

Agnelli poinformował też, że rozpoczynają się intensywniejsze prace nad modyfikacjami w terminarzu. Na przykład rozważa się by Klubowe Mistrzostwa Świata od 2021 roku odbywały się w czerwcu, z udziałem 24 klubów, w tym 12-16 przedstawicieli Starego Kontynentu.

Real wyróżniony

Europejskie Stowarzyszenie Klubów przyznało również wyróżnienie. Real Madryt zdobył nagrodę European Club of the Year 2017, dla najlepszego europejskiego klubu. To już drugie z rzędu takie wyróżnienie dla “Królewskich”. Nagrodę na uroczystości w Genewie w imieniu klubu ze stolicy Hiszpanii odebrał  trzeci wiceprezes “Los Blancos” – Pedro Lopez Jimenez.

baner

Poprzedni artykułFootball Observatory – Mbappe najbardziej przepłaconym graczem
Następny artykułRobin van Persie wydał oświadczenie o swojej kontuzji