Baraże MŚ 2018 – Heroiczna obrona Szwedów, mundial bez reprezentacji Włoch

0

W poniedziałek rozstrzygnęła się kwestia przedostatniej europejskiej przepustki na przyszłoroczne mistrzostwa świata, które odbędą się w Rosji. Reprezentacja Włoch nie odrobiła strat z pierwszego meczu przegranego ze Szwecją (0:1) i pomimo ambitnej walki nie wywalczyła awansu na mundial.

Już początek poniedziałkowego spotkania pokazał, że żadna z drużyn nie zamierza odpuścić. Potwierdza to chociażby fakt, że po 10. minutach rywalizacji zarówno Włosi, jak i Szwedzi zostali ukarani żółtą kartką. W reprezentacji Włoch otrzymał ją Giorgio Chiellini, a u gości za nadmierną ostrość ukarany został Jacob Johansson. 27-latek chwilę później zakończył występ na San Siro. Przy próbie odbioru piłki doznał kontuzji kolana, która wykluczyła go z dalszej gry.

Reprezentacja Włoch była stroną przeważającą – wprawdzie gra w większości toczyła się na połowie ich rywali, a popularni “Azzurri” zbliżali się do bramki Robina Olsena, to jednak nie byli oni w stanie wypracować klarownych okazji. Zmieniło się to w 27. minucie, kiedy to Antonio Candreva posłał piłkę minimalnie nad poprzeczką.

W kolejnych minutach Włosi wciąż dominowali, a w 39. minucie byli o krok od zdobycia gola. Piłka po strzale Ciro Immobile zmierzała do bramki Szwedów, ale jeden ze skandynawskich obrońców zdołał ją wybić na aut. Podopieczni Giampiero Ventury mieli jeszcze kilka okazji. Pomimo to pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym rezultatem.

Obaj trenerzy w przerwie nie dokonali żadnych zmian. Zmianie nie uległ także obraz gry – nadal to Włosi dominowali, a reprezentacja Szwecji starała się jedynie zażegnać zagrożenie spod własnej bramki. Z każdą kolejną minutą podopieczni Ventury atakowali coraz odważniej, większą liczbą zawodników, co otwierało szansę na kontrę dla ich oponentów.

Szkoleniowiec drużyny z Półwyspu Apenińskiego w 63. minucie postawił wszystko na jedną kartę i wprowadził na boisko dwóch zawodników ofensywnych – Stephana El Shaarawy'ego oraz Andreę Belottiego. Wprawdzie “Azzurri” wciąż atakowali, ale ich ofensywne akcje były coraz bardziej chaotyczne – wszystko ze względu na upływający czas.

Spotkanie rozgrywane na San Siro nie przyniosło ani jednej bramki, przez co reprezentacja Szwecji obroniła przewagę uzyskaną po piątkowym meczu i tym samym awansowała na mistrzostwa świata. Tymczasem ogromne rozczarowanie spowodowali Włosi, którzy dopiero po raz trzeci w historii nie wywalczyli przepustki na mundial. Po raz ostatni na mistrzostwach świata zabrakło ich w 1958 roku!

Włochy – Szwecja 0:0