Złoty Puchar CONCACAF – dzień remisów ze skandalem w tle

0
malouda

Na boiskach w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się druga kolejka spotkań fazy grupowej Złotego Pucharu CONCACAF. W środę swoje mecze rozgrywała grupa A.

W pierwszym meczu zagrały dwa najlepsze zespoły w grupie: Kostaryka z Kanadą. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1 i na dwóch pierwszych miejscach został zachowany status quo. Dla ekipy spod znaku klonowego liścia trzeciego już gola w turnieju zdobył zaledwie 16-letni Alphonso Davies.

Drugie spotkanie pomiędzy Hondurasem a Gujaną Francuską dostarczyło głównie emocji pozasportowych. Sam mecz zakończył się bezbramkowym remisem.

W składzie tych drugich w roli kapitana wyszedł… 80-krotny reprezentant Francji – Florent Malouda! Przepisy FIFA stanowią jasno: zawodnik ten nie mógł reprezentować innego kraju w oficjalnych rozgrywkach odbywających się pod egidą FIFA, a Złoty Puchar CONCACAF do takowych należy.

Mimo tego Gujana Francuska zdecydowała się wystawić zawodnika w wyjściowym składzie przeciwko Hondurasowi.

Co prawda w czerwcu 37-latek wywalczył z Gujaną Francuską brązowy medal Pucharu Karaibów. Tam jednak sytuacja była inna. Rozgrywki te nie odbywały się pod patronatem FIFA, do tego Gujana Francuska nie jest członkiem FIFA, więc Malouda mógł brać udział w turnieju.

Wygląda na to, że występ nieuprawnionego zawodnika oznacza jedno – walkower.

– Nie widzę tu żadnego innego wyjścia. Florent Malouda nie był uprawniony do gry w barwach Gujany Francuskiej. Występował już w reprezentacji Francji i nie mógł występować w żadnej innej, gdy spotkanie, turniej, rozgrywki odbywają się pod egidą FIFA. Precyzując, może wystąpić, ale ewidentnie wówczas łamie przepisy. Wobec Gujany Francuskiej zostaną wyciągnięte konsekwencje. Przypuszczamy, że Honduras otrzyma walkowera za środowy mecz. Przepisy są w tym wypadku bezwzględne. Komisja Dyscyplinarna ogłosi swoje oficjalne stanowisko w jak najkrótszym czasie – powiedział przedstawiciel CONCACAF.

Zastanawia tylko to, na co liczyli przedstawiciele Gujany Francuskiej? Że jakoś to będzie, że organizatorzy przymkną oko? Wygląda na to, że za tę decyzję słono jednak zapłacą.

Tabela grupy A

Miejsce Zespół Mecze Zwycięstwa Remisy Porażki Bramki Punkty
1. Kanada 2 1 1 0 5:3 4
2. Kostaryka 2 1 1 0 2:1 4
3. Honduras 2 0 1 1 0:1 1
4. Gujana Fr. 2 0 1 1 2:4 1

 

Poprzedni artykułPiłkarz Manchesteru City zostaje w Veronie
Następny artykułSteve Mandanda wrócił do Marsylii