Mistrzostwa Europy U-21 rozpoczynają się właśnie dziś!

Już dziś rozpoczyna się w Polsce małe piłkarskie święto – piłkarskie mistrzostwa Europy U-21. Kadra Marcina Dorny może pokusić się nawet o medal. Najpierw trzeba jednak przejść fazę grupową, o co wcale nie będzie łatwo.

Młodzieżowe mistrzostwa Europy to impreza, która odbywa się od 1978 roku, zazwyczaj co dwa lata (mieliśmy tylko jeden wyjątek). Po raz pierwszy turniej finałowy gościł będzie w Polsce, po raz pierwszy weźmie też w nim udział 12 najlepszych drużyn Starego Kontynentu – do tej pory było to tylko osiem zespołów.

Nadzieje na medal

Poprzednie edycje tego turnieju w większości nie cieszyły się raczej większym zainteresowaniem w Polsce, bo brakowało na nich biało-czerwonych. Tym razem jest inaczej – turniej rozegrany zostanie przecież w naszym kraju, a kadra Marcina Dorny ma według wielu realne szanse na walkę o najwyższe cele. W drużynie jest przecież między innymi znany z występów w kadrze Adama Nawałki Karol Linetty, a także Bartłomiej Drągowski, Krystian Bielik, Bartosz Kapustka, Dawid Kownacki, Paweł Dawidowicz czy Mariusz Stępiński.

Najpierw trzeba jednak przejść przez fazę grupową, a to nie będzie wcale zadanie łatwe – pewni awansu będą bowiem tylko zwycięzcy każdej z trzech grup, dalej przejdzie także ekipa z najlepszym bilansem spośród tych, które zajmą drugie miejsce. Z pewnością o medalu marzy praktycznie każda z reprezentacji, która przyjechała do naszego kraju.

W pierwszym meczu grupowym, który rozpocznie się już dziś o 20:45, Polacy zmierzą się w Lublinie ze Słowakami. W drużynie naszych rywali będą między innymi znani z LOTTO Ekstraklasy Lukas Haraslim, Jaroslav Mihalik i Tomas Vestelnicky. Kolejne mecze drużyna Marcina Dorny rozegra ze Szwecją (poniedziałek 19 czerwca, 20:45) i Anglią (czwartek 22 czerwca, 20:45).

Składy drużyn

W turnieju z pewnością nie zabraknie ciekawych zawodników – zagrają między innymi Gianluigi Donnarumma, Patrik Schick, Saul Niguez, Gerard Deulofeu, Hector Bellerin, Mario Asensio czy Renato Sanchez. A wcześniej w turnieju występowało już wielu piłkarzy, którzy później zrobili kariery światowego formatu – Luis Figo, Fabio Cannavaro, Petr Cech, Andrea Pirlo, Juan Mata, Zinedine Zidane czy Manuel Neuer. Największym gwiazdom mistrzostw Europy do lat 21 ostatnich lat poświęciliśmy zresztą nawet osobny artykuł. Oto natomiast pełne składy poszczególnych drużyn:

Grupa A

POLSKA:

Bramkarze: Bartłomiej Drągowski (Fiorentina), Jakub Wrąbel (Śląsk Wrocław), Maksymilian Stryjek (Sunderland)
Obrońcy: Paweł Jaroszyński (Cracovia), Tomasz Kędziora (Lech Poznań), Igor Łasicki (Napoli/Carpi), Jan Bednarek (Lech Poznań), Jarosław Jach (Zagłębie Lubin), Przemysław Szymiński (Wisła Płock)
Pomocnicy: Krystian Bielik (Arsenal/Birmingham), Karol Linetty (Sampdoria Genua), Radosław Murawski (Piast Gliwice), Patryk Lipski (bez klubu), Przemysław Frankowski (Jagiellonia), Łukasz Moneta (Ruch Chorzów), Dawid Kownacki (Lech Poznań), Paweł Dawidowicz (VfL Bochum), Jarosław Niezgoda (Legia Warszawa), Bartosz Kapustka (Leicester City), Jarosław Kubicki (Zagłębie Lubin)
Napastnicy: Mariusz Stępiński (Nantes), Krzysztof Piątek (Cracovia), Adam Buksa (Zagłębie Lubin)

Trener: Marcin Dorna

ANGLIA:

Bramkarze: Angus Gunn (Manchester City), Jonathan Mitchell (Derby County), Jordan Pickford (Sunderland).
Obrońcy: Calum Chambers (Arsenal), Ben Chilwell (Leicester City), Kortney Hause (Wolverhampton Wanderers), Rob Holding (Arsenal), Mason Holgate (Everton), Dominic Iorfa (Wolverhampton Wanderers), Alfie Mawson (Swansea City), Jack Stephens (Southampton), Matt Targett (Southampton).
Pomocnicy: Lewis Baker (Chelsea), Nathaniel Chalobah (Chelsea), Jack Grealish (Aston Villa), Will Hughes (Derby County), John Swift (Reading), James Ward-Prowse (Southampton)
Napastnicy: Tammy Abraham (Chelsea), Demarai Gray (Leicester City), Jacob Murphy (Norwich City), Nathan Redmond (Southampton), Cauley Woodrow (Fulham)

Trener: Aidy Boothroyd

SZWECJA:

Bramkarze: Tim Erlandsson (AFC Eskilstuna), Anton Cajtoft (Jonkopings), Pontus Dahlberg (IFK Goeteborg)
Obrońcy: Linus Wahlqvist (IFK Norrköping), Jacob Une Larsson (Djurgårdens IF), Joakim Nilsson (IF Elfsborg), Adam Lundqvist (IF Elfsborg), Isak Ssewankambo (Molde FK), Filip Dagerstål (IFK Norrköping), Franz Brorsson (Malmö FF), Egzon Binaku (BK Hacken)
Pomocnicy: Simon Tibbling (Groningen), Alexander Fransson (Basel), Kristoffer Olsson (AIK), Muamer Tanković (AZ Alkmaar), Melker Hallberg (Kalmar FF), Kerim Mrabti (Djurgårdens IF), Niclas Eliasson (IFK Norrköping), Joel Asoro (Sunderland), Amin Affane (AIK)
Napastnicy: Carlos Strandberg (Westerlo), Gustav Engvall (Djurgårdens IF), Paweł Cibicki (Malmö FF)

Trener: Håkan Ericson

SŁOWACJA:

Bramkarze: Adrián Chovan (Trenčín), Marek Rodák (Accrington Stanley), Adam Jakubech (Spartak Trnava)
Obrońcy: Branislav Niňaj (Lokeren), Milan Škriniar (Sampdoria), Martin Valjent (Ternana Calcio), Tomáš Huk (Dunajská Streda), Ľubomír Šatka (Dunajská Streda), Róbert Mazáň (MŠK Žilina), Lukáš Skovajsa (Trenčín), Denis Vavro (MŠK Žilina)
Pomocnicy: Stanislav Lobotka (FC Nordsjælland), Jaroslav Mihalík (Cracovia), Martin Chrien (Viktoria Pilzno), Albert Rusnák (Real Salt Lake), Nikolas Špalek (MŠK Žilina), Jakub Hromada (Viktoria Pilzno), Matúš Bero (Trabzonspor), László Bénes (Mönchengladbach)
Napastnicy: Tomáš Vestenický (Cracovia), Adam Zreľák (FK Jablonec), Lukáš Haraslín (Lechia Gdańsk), Pavol Šafranko (Dunajská Streda)

Trener: Pavel Hapal

Lvbet baner

Grupa B

MACEDONIA:

Bramkarze: Igor Aleksovski (Vardar), Damjan Shishkovski (Rabotnički), Filip Ilikj (Gandzasar)
Obrońcy: Jovan Popzlatanov (Pelister), Visar Musliu (Vardar), Gjoko Zajkov (Charleroi), Aleksa Amanović (Javor), Darko Velkovski (Vardar), Egzon Bejtullai (Shkendija), Besir Demiri (Vardar), Mevlan Murati (Shkendija)
Pomocnicy: Elif Elmas (Rabotnički), Enis Bardhi (Újpest), Boban Nikolov (Vardar), David Babunski (Yokohama F. Marinos), Daniel Avramovski (Olimpija Ljubljana), Kire Markoski (Rabotnički), Tihomir Kostadinov (ViOn), Nikola Gjorgjev (Grasshopper)
Napastnicy: Marjan Radeski (Shkendija), Petar Petkovski (Vardar), Viktor Angelov (Újpest), Filip Pivkovski (Landskrona)

Trener: Blagoja Milevski

PORTUGALIA:

Bramkarze: Bruno Varela (Vitoria Setubal), Miguel Silva (Vitoria Guimaraes), Joel Pereira (Manchester United)
Obrońcy: Joao Cancelo (Valencia), Edgar Ie (Belenenses), Tobias Figueiredo (Nacional), Ruben Semedo (Sporting), Kevin Rodrigues (Real Sociedad), Pedro Rebocho (Moreirense), Fernando Fonseca (FC Porto)
Pomocnicy: Ruben Neves (FC Porto), Francisco Geraldes (Sporting), Bruno Fernandes (Sampdoria), Iuri Medeiros (Boavista), Renato Sanches (Bayern Monachium), Francisco Ramos (FC Porto), Diogo Jota (FC Porto), Joao Carvalho (Vitoria Setubal)
Napastnicy: Daniel Podence (Sporting), Goncalo Paciencia (Rio Ave), Goncalo Guedes (PSG), Bruma (Galatasaray), Ricardo Horta (Braga)

Trener: Rui Jorge

SERBIA:

Bramkarze: Filip Manojlović (Red Star Belgrad), Dorde Nikolić (FC Basel), Vanja Milinković-Savić (Lechia Gdańsk)
Obrońcy: Milan Gajić (Bordeaux), Nemanja Antonov (Grasshopper), Nikola Milenković (Partizan Belgrad), Milos Veljković (Werder Brema), Radovan Pankov (Ural Jekaterynburg), Miroslav Bogosavac (Cukaricki), Vukasin Jovanović (Bordeaux), Aleksandar Filipović (Vozdovac)
Pomocnicy: Nemanja Maksimović (Astana), Mijat Gacinović (Eintracht Frankfurt), Marko Grujić (Liverpool), Andrija Zivković (Benfica), Dejan Meleg (Vojvodina), Sasa Lukić (Torino), Mihailo Ristić (Red Star Belgrad), Srdan Plavsić (Red Star Belgrad)
Napastnicy: Ognjen Ozegović (Cukaricki), Uros Durdević (Partizan Belgrad), Aleksandar Cavrić (Slovan Bratysława), Nemanja Radonjić (Cukaricki)

Trener: Nenad Lalatović

HISZPANIA:

Bramkarze: Kepa Arrizabalaga (Athletic), Pau López (Tottenham), Rubén Blanco (Celta)
Obrońcy: Jonny Castro (Celta), Alejandro Grimaldo (Benfica), Jorge Meré (Sporting), Álvaro Odriozola (Real Sociedad), Jesús Vallejo (Eintracht), José Luis Gayá (Valencia), Héctor Bellerín (Arsenal)
Pomocnicy: Mikel Merino (Borussia Dortmund), Mikel Oyarzábal (Real Sociedad), Marcos Llorente (Alavés), Saúl Ñíguez (Atlético Madryt), Carlos Soler (Valencia), Dani Ceballos (Betis), Marco Asensio (Real Madryt), Denis Suárez (Barcelona)
Napastnicy: Gerard Deulofeu (Milan), Iñaki Williams (Athletic), Sandro Ramírez (Málaga), Borja Mayoral (Wolfsburg)

Trener: Albert Celades

W naszym kraju zagra 12 europejskich reprezentacji

Grupa C

CZECHY:

Bramkarze: Ludek Vejmola (Mlada Boleslav), Lukaz Zima (Genoa), Patrik Macej (Zemplin Michalovce)
Obrońcy: Stefan Simić (Royal Excel Mouscron), Ales Mateju (Viktoria Pilzno), Michael Luftner (Slavia Praga), Patrizio Stronati (Mlada Boleslav), Milan Havel (Bohemians), Daniel Holzer (Sparta Praga), Filip Kasa (MSK Żylina)
Pomocnicy: Michal Sacek (Sparta Praga), Tomas Soucek (Slovan Liberec), Antonin Barak (Slavia Praga), Michal Travnik (Jablonec), Jakub Jankto (Udinese), Michal Hubinek (Bohemians), Jakub Necas (Mlada Boleslav), Vaclav Cerny (Ajax Amsterdam), Petr Sevcik (Slovan Liberec), Martin Hasek (Bohemians)
Napastnicy: Lukas Julis (Sparta Praga), Tomas Chory (Sigma Ołomuniec), Patrik Schick (Sampdoria)

Trener: Vitezslav Lavicka

NIEMCY:

Bramkarze: Marvin Schwabe (Dynamo Drezno), Julian Pollersbeck (1. FC Kaiserslautern), Odisseas Vlachodimos (Panathinaikos Ateny)
Obrońcy: Jeremy Toljan (Hoffenheim), Yannick Gerhardt (VfL Wolfsburg), Niklas Stark (Hertha Berlin), Gideon Jung (Hamburger SV), Lukas Klunter (1. FC Koeln), Marc-Oliver Kempf (Freiburg), Thilo Kehrer (Schalke 04), Waldemar Anton (Hannover 96)
Pomocnicy: Max Meyer (Schalke 04), Mahmoud Dahoud (Borussia Dortmund), Maximilian Arnold (VfL Wolfsburg), Serge Gnabry (Bayern Monachium), Mitchell Weiser (Hertha Berlin), Nadiem Amiri (Hoffenheim), Levin Oztunali (FSV Mainz), Dominik Kohr (Augsburg)
Napastnicy: David Selke (RB Lipsk), Felix Platte (Darmstadt), Janik Haberer (Freiburg), Maximilian Philipp (Borussia Dortmund)

Trener: Stefan Kuntz

WŁOCHY:

Bramkarze: Gianluigi Donnarumma (AC Milan), Alessio Cragno (Benevento Calcio), Simone Scuffet (Udinese)
Obrońcy: Davide Calabria (AC Milan), Antonio Barreca (Torino), Daniele Rugani (Juventus Turyn), Andrea Conti (Atalanta), Mattia Caldara (Atalanta), Davide Biraschi (Genoa), Alex Ferrari (Hellas Verona), Nicola Murru (Cagliari)
Pomocnicy: Danilo Cataldi (Genoa), Lorenzo Pellegrini (Sassuolo), Alberto Grassi (Atalanta), Marco Benassi (Torino), Roberto Gagliardini (Inter Mediolan), Manuel Locatelli (AC Milan)
Napastnicy: Domenico Berardi (Sassuolo), Alberto Cerri (Pescara), Federico Bernardeschi (Fiorentina), Andrea Petagna (Atalanta), Luca Garritano (Cesena), Federico Chiesa (Fiorentina)

Trener: Luigi Di Biagio

DANIA:

Bramkarze: Jeppe Hojberg (Esbjerg), Thomas Hagelskjaer (Aarhus), Daniel Iversen (Leicester)
Obrońcy: Frederik Holst (Broendby), Andreas Maxso (FC Nordsjaelland), Patrick Banggaard (Darmstadt), Jakob Blabjerg (Aalborg), Rasmus Nissen Kristensen (Midtjylland), Joachim Andersen (Twente), Mads Mini Pedersen (FC Nordsjaelland), Jacob Rasmussen (Rosenborg)
Pomocnicy: Christian Norgaard (Broendby), Andrew Hjulsager (Celta Vigo), Lasse Vigen Christensen (Fulham), Casper Nielsen (Odense), Mathias Jensen (FC Nordsjaelland), Emiliano Marcondes (FC Nordsjaelland), Frederik Borsting (Aalborg), Mikkel Duelund (FC Midtjylland)
Napastnicy: Marcus Ingvartsen (FC Nordsjaelland), Lucas Andersen (Grasshopper), Kenneth Zohore (Cardiff), Kasper Junker (Aarhus)

Trener: Niels Frederiksen

Gianluigi Donnarumma ma być jedną z największych gwiazd turnieju

Terminarz i plan transmisji

Faza grupowa mistrzostw Europy U-21 rozpocznie się w piątek 16 czerwca i potrwa do soboty 24 czerwca. Trzy dni później (27 czerwca) rozegrane zostaną mecze półfinałowe, a nowego mistrza Europy poznamy 30 czerwca. Łącznie podczas turnieju rozegranych zostanie 21 spotkań.

Cały turniej będziecie mogli śledzić za pośrednictwem Polsatu Sport, Polsatu Sport Ekstra, a także telewizji internetowej Ipla. Wszystkie mecze Polaków, a także finał pokaże dodatkowo główny kanał Polsatu. Oto terminarz i pełny plan transmisji:

Grupa A (Kielce, Lublin)

16 czerwca, piątek

Szwecja – Anglia (Kielce) godz. 18.00, Polsat Sport, ipla.tv
Polska – Słowacja (Lublin) godz. 20.45, Polsat, Polsat Sport, ipla.tv

19 czerwca, poniedziałek

Słowacja – Anglia (Kielce) godz. 18.00, Polsat Sport, ipla.tv
Polska – Szwecja (Lublin) godz. 20.45, Polsat, Polsat Sport, ipla.tv

22 czerwca, czwartek

Anglia – Polska (Kielce) godz. 20.45, Polsat, Polsat Sport, ipla.tv
Słowacja – Szwecja (Lublin) godz. 20.45, Polsat Sport Extra, ipla.tv

Grupa B (Bydgoszcz, Gdynia)

17 czerwca, sobota

Portugalia – Serbia (Bydgoszcz) godz. 18.00, Polsat Sport Extra, ipla.tv
Hiszpania – Macedonia (Gdynia) godz. 20.45, Polsat Sport Extra, ipla.tv

20 czerwca, wtorek

Serbia – Macedonia (Bydgoszcz) godz. 18.00, Polsat Sport, ipla.tv
Portugalia – Hiszpania (Gdynia) godz. 20.45, Polsat Sport, ipla.tv

23 czerwca, piątek

Serbia – Hiszpania (Bydgoszcz) godz. 20.45, Polsat Sport, ipla.tv
Macedonia – Portugalia (Gdynia) godz. 20.45, Polsat Sport Extra, ipla.tv

Grupa C (Tychy, Kraków)

18 czerwca, niedziela

Niemcy – Czechy (Tychy) godz. 18.00, Polsat Sport Extra, ipla.tv
Dania – Włochy (Kraków) godz. 20.45, Polsat Sport Extra, ipla.tv

21 czerwca, środa

Czechy – Włochy (Tychy) godz. 18.00, Polsat Sport, ipla.tv
Niemcy – Dania (Kraków) godz. 20.45, Polsat Sport, ipla.tv

24 czerwca, sobota

Czechy – Dania (Tychy) godz. 20.45, Polsat Sport, ipla.tv
Włochy – Niemcy (Kraków) godz. 20.45, Polsat Sport Extra, ipla.tv

Półfinały (Tychy, Kraków)

27 czerwca, wtorek

zwycięzca grupy A – drugi zespół B, C lub zwycięzca C godz. 18.00, Polsat Sport, ipla.tv
zwycięzca grupy B – drugi zespół A lub zwycięzca C godz. 21.00, Polsat Sport, ipla.tv

Finał (Kraków)

30 czerwca, piątek godz. 20.45, Polsat, Polsat Sport, ipla.tv

Marcin Dorna ma poprowadzić naszą kadrę do medalu

Czas na wielkie emocje!

Pierwsze mecze mistrzostw Europy do lat 21  rozegrane zostaną już dzisiaj! Wszystkie najważniejsze doniesienia na temat turnieju, a także najlepsze typy znajdziecie oczywiście na łamach Gol.pl. Bądźcie z nami!