VAR zostanie wprowadzony w Hiszpanii

0
system VAR w Hiszpanii

Można mieć różne opinie o systemie VAR. Jedni uważają, że system powtórek to najlepsze co mogło spotkać piłkę nożną, a drudzy są zdania, że zabijają one ducha futbolu. Szczęśliwsi w tym momencie są ci pierwsi. VAR wchodzi powoli do każdej ważniejszej ligi, z LOTTO Ekstraklasą na czele. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że od sezonu 2018/2019 w rozgrywkach La Liga i Pucharu Króla hiszpańscy sędziowie będą przez niego wspomagani.

Przypomnijmy, że system VAR (Video Asistent Referee) zakłada obecność dodatkowego sędziego, który w specjalnym pomieszczeniu miałby dostęp do powtórki każdej spornej sytuacji na boisku. Załóżmy, że arbiter ma wątpliwości jaką decyzję podjąć. Wtedy łączy się z wideosędzią przez mikrofon, tak jak robi to teraz z bocznymi, a ten pomaga mu w podjęciu prawidłowej decyzji.

Sądziliśmy i przypuszczaliśmy, że pojawienie się systemu VAR w Hiszpanii to tylko kwestia czasu. Victoriano Sanchez Arminio, prezes Komitetu Technicznego Sędziów, poinformował dzisiaj, że od następnego sezonu sędziów głównych w spotkaniach ligowych i pucharowych będą wspomagać wideosędziowie.

Na Półwyspie Iberyjskim mają więc jeszcze ponad pół roku na wdrożenie nowego systemu pomocy dla sędziów. Arminio powiedział także, że arbitrzy będą dobrze przeszkoleni do korzystania z nowej technologii, a testy systemu ruszą niebawem. Spoglądając na ligi, w których VAR został wprowadzony, musimy przyznać, że mają całkiem niezłe materiały szkoleniowe. Mamy nadzieje, że – w rojącej się od sędziowskich błędów lidze hiszpańskiej – ten system poprawi co nieco wizerunek tamtejszych arbitrów.

System VAR w bieżących rozgrywkach działa w Polsce, Portugalii, Niemczech i we Włoszech. Główni sędziowie prowadzący spotkanie mogą z niego skorzystać w czterech sytuacjach: przy wątpliwościach związanych z uznaniem bramki, podyktowaniem rzutu karnego, czerwonej kartki oraz przy błędnej identyfikacji gracza.


BONUS 100% DO 1000 PLN

LVbet bonus

  1. Zarejestruj konto na LVbet za pośrednictwem Gol.pl!
  2. Dokonaj depozytu minimum 100 PLN.
  3. Odbierz równowartość nawet 1000 PLN.
  4. Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Poprzedni artykułCzy Dani Ceballos w końcu dostanie szansę?
Następny artykułJurgen Klopp trafił do szpitala