Rocznica pierwszego w historii zwycięstwa reprezentacji Polski

0

95 lat temu, 28 maja 1922 reprezentacja Polski odniosła pierwsze zwycięstwo pokonując w Sztokholmie Szwecję 2:1. Pierwszego w historii gola zdobył w 23. minucie z rzutu karnego Józef Klotz.

Swój inauguracyjny pojedynek międzypaństwowy piłkarska reprezentacja Polski rozegrała  po zakończeniu drugiej edycji mistrzostw Polski.  Oficjalny debiut nastąpił 18 grudnia 1921 na stadionie w Budapeszcie, w towarzyskim meczu przeciwko Węgrom, zakończonym porażką 0:1 (0:1). Jedyną bramkę zdobył Jeno Szabo w 18. minucie. Cztery minuty później Wacław Kuchar mijając bramkarza Węgier przypadkiem go uderzył. Polak stał już przed pustą bramką, lecz zostawił piłkę i pomógł rywalowi wstać. Był to jeden z pierwszych gestów fair play w historii piłki nożnej.

Do rewanżu doszło 14 maja 1922 w Krakowie na stadionie Cracovii. Było to zarazem premierowe spotkanie biało-czerwonych rozegrane przed własną publicznością – również towarzyskie i przegrane, tym razem 0:3 (0:2).

Na pierwsze zwycięstwo przyszło poczekać do 28 maja 1922, gdy to w towarzyskiej potyczce Polacy ograli na Stadionie Olimpijskim w Sztokholmie Szwecję 2:1, zdobywając przy tym swego premierowego gola. Przy stanie 0:0 historyczną bramkę uzyskał – z rzutu karnego – Józef Klotz w 23. minucie spotkania. Drugiego gola – pierwszą bramkę dla Polski zdobytą z akcji – zdobył Józef Garbień w 74. minucie meczu.

Józef Klotz

Strzelec pierwszego gola w historii naszej drużyny narodowej był zawodnikiem Jutrzenki Kraków i był to jego drugi i ostatni mecz w barwach narodowych. Po rozpoczęciu wojny, w 1941 roku został zamordowany przez Niemców.