Puchar Polski – Pogoń znowu zawiodła, obrońca trofeum awansował po dogrywce

0
puchar polski

Pogoń Szczecin nie dała rady przez 120 minut strzelić gola pierwszoligowej drużynie z Bytowa, a potem przegrała w rzutach karnych. Dogrywka była też w drugim meczu, ale broniąca tytułu Arka, dzięki niezawodnemu w Pucharze Polski Zarandii, pokonała 2:1 Podbeskidzie Bielsko-Biała.

Drutex-Bytovia Bytów – Pogoń Szczecin

Pogoń Szczecin w zeszłym roku dotarła aż do półfinału Pucharu Polski. We wtorek na jej drodze do ćwierćfinału stanęła pierwszoligowa Drutex-Bytovia. Co prawda Portowcy są ostatnio bez formy (8 punktów w 9 kolejkach Ekstraklasy), ale wydawało się, że będzie to dobry moment, by wygrać i podbudować morale drużyny. Czy tak się stało?

Początek meczu należał do gospodarzy, ale po 20 minutach piłkarze Macieja Skorży w końcu doszli do głosu. Gra toczyła się raczej w środku boiska. Groźnie zrobiło się pod bramką Bytovii dopiero w 37. minucie. Po podaniu wypożyczonego z Lecha Poznań Dariusza Formelli strzał z bliska oddał Łukasz Zwoliński. Napastnik Pogoni Szczecin trafił jednak w słupek.

W 69. minucie najbardziej aktywny na boisku Formella miał wyśmienitą okazję, ale przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem gospodarzy. W regulaminowym czasie gry piłkarzom obu drużyn nie udało się zdobyć bramki, przyszła więc pora na dogrywkę.

W obu ekipach widać już było zmęczenie, które pod koniec przerodziło się w zespole Pogoni we frustrację. W 118. minucie za kopnięcie piłki w sędziego po gwizdku David Niepsuj dostał czerwoną kartkę. Maciej Skorża został wyrzucony na trybunę, a w już doliczonym czasie drugiej połowy dogrywki Jakub Piotrowski za protesty otrzymał drugą żółtą kartkę i drużyna ze Szczecina wchodziła w rzuty karne bez dwóch zawodników i trenera.

W drugiej serii rzutów karnych pomylił się piłkarz gospodarzy, Maksymilian Hebel. Wydawało się, że Pogoń dopnie swego, szczególnie, gdy na 3:1 strzelił Ricardo Nunes. Niestety, w czwartej rundzie pomylił się Dawid Kort, a w szóstej Lasza Dwali. Michał Stasiak podszedł do piłki i celnym strzałem dał niespodziewany awans do ćwierćfinału Pucharu Polski Drutex-Bytovii.

Podbeskidzie Bielsko-Biała – Arka Gdynia

Na drodze Arki Gdynia, obrońcy Pucharu Polski, stanął reprezentant I ligi – Podbeskidzie Bielsko-Biała. Można było zakładać, że zdecydowanym faworytem będą tu goście, ale pierwszą groźną akcję przeprowadzili gospodarze. Sam na sam z Krzysztofem Pilarzem znalazł się Valerijs Sabala, ale górą był bramkarz gdynian.

W 14. minucie pierwszą groźną akcję przeprowadzili obrońcy trofeum i od razu strzelili gola. Luka Zarandia dośrodkował piłkę, a niepewność bramkarza wykorzystał Grzegorz Piesio, który głową wpakował piłkę do bramki.

Podbeskidzie rzuciło się do odrabiania strat i już w 20. minucie było 1:1. W polu karnym Arki doszło do dużego zamieszania po rzucie rożnym, a najlepiej odnalazł się w tym Szymon Sobczak, który doprowadził do wyrównania.

forbet-gol

Do końca meczu wynik już się nie zmienił, chociaż kibice oglądali otwarte widowisko, w którym obie drużyny stawiały głównie na atak, a nie obronę. Świetnie radzili sobie bramkarze, którzy w tym meczu zdecydowanie zapracowali na swoje wypłaty. W 61. minucie bramkarza gospodarzy po strzale Zarandii uratowała poprzeczka. Ostatnie pół godziny to już zdecydowana przewaga Arki, która wyraźnie chciała rozstrzygnąć losy spotkania w regulaminowym czasie gry. Defensywa Podbeskidzia była jednak na tyle szczelna, że gola gdynianom zdobyć się nie udało.

Pierwsza połowa dogrywki była dosyć monotonna, chociaż po jej koniec Arkę uratował Pilarz, który dwukrotnie musiał popisać się nie lada refleksem. Podbeskidzie próbowało rozstrzygnąć losy tego meczu, ale wtedy kibicom gości ponownie przypomniał się Luka Zarandia. W finale Pucharu Polski w zeszłym sezonie zdobył bramkę w 111. minucie, a teraz minutę wcześniej dał prowadzenie Arce. Gruzin fantastycznie uderzył z ok. 25 metrów i pokonał bezradnego Rafała Leszczyńskiego. Strzał ten zadecydował o awansie Arki do ćwierćfinału Pucharu Polski.