Puchar Narodów Afryki czekają rewolucyjne zmiany

0
puchar narodów afryki

Puchar Narodów Afryki zmieni się nie do poznania. Turniej od 2019 roku będzie rozgrywany w czerwcu i lipcu, a liczba biorących w nim udział reprezentacji zwiększy się. O zmianach zadecydowano na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF) w Rabacie.

Największa zmiana to termin rozgrywek. Większość związków piłkarskich, włącznie z czołowymi reprezentacjami, wnioskowała o miesiące letnie, ponieważ przełom stycznia i lutego nie pozwalał wielu krajom na powołanie najlepszych piłkarzy. Ze względu na trwające w tym okresie rozgrywki ligowe i pucharowe w Europie wiele klubów nie wyrażało zgody na wyjazd piłkarzy lub sami zawodnicy wybierali klub kosztem reprezentacji.

Wszyscy mogą sobie przybić piątkę, ponieważ Komitet Wykonawczy CAF podjął decyzję, że najbliższy Puchar Narodów Afryki zostanie rozegrany na przełomie czerwca i lipca. Odbędzie się on w 2019 roku w Kamerunie. To właśnie ekipa gospodarzy będzie bronić trofeum. Wciąż PNA odbywać się będzie co dwa lata.

Więcej drużyn

Drugą ważną zmianą jest zwiększenie liczby reprezentacji biorących udział w mistrzostwach “Czarnego Lądu”. Do tej pory w rozgrywkach uczestniczyło szesnaście drużyn, ale od 2019 roku będą to już dwadzieścia cztery reprezentacje. Turniej wzorowany będzie na Euro 2016.

Z tego powodu zmienią się również zasady eliminacji do turnieju. Do tej pory awans zapewniali sobie zwycięzcy dwunastu grup, trzy najlepsze ekipy z drugich miejsc oraz gospodarz. Od teraz w Pucharze Narodów Afryki zagrają dwa czołowe zespoły z każdej grupy. Gospodarz również będzie grał w eliminacjach, ale jeżeli zajmie niższą pozycję, to wówczas awansu nie uzyska druga drużyna z jego grupy.

Poprzedni artykuł#AleTypiara – czyli typuj z Kejsi 195
Następny artykułMilan Milanović na celowniku Legii Warszawa