Pierwsza drużyna z Ameryki Północnej zapewniła sobie awans na mundial

0
Reprezentacja Meksyku

Reprezentacja Meksyku jest już pewna udziału w przyszłorocznych mistrzostwach świata, które odbędą się w Rosji. Podopieczni Juana Carlosa Osorio są czwartą drużyną na świecie, z zarazem pierwszą ze strefy CONCACAF, która wywalczyła awans na tę imprezę.

Awans Meksyku na mistrzostwa świata nie jest żadną niespodzianką. Piłkarzy z tego kraju po raz ostatni na mundialu zabrakło w 1982 roku. ,,El Tri” świetnie wywiązali się z roli faworytów i już po siedmiu meczach eliminacyjnych zapewnili sobie awans. Zwycięstwo 1:0 nad Panamą było więc wyjątkowo świętowane.

Pierwsi na kontynencie

Eliminacje w strefie CONCACAF, podobnie jak w pozostałych strefach, weszły w decydującą fazę. Obecnie uczestniczy w nich sześć najlepszych zespołów Ameryki Północnej: Meksyk, USA, Kostaryka, Hondruas, Trynidad i Tobago oraz Panama. Bezpośredni awans na mundial wywalczą trzy najlepsze drużyny, natomiast czwarta trafi do baraży interkontynentalnych.

Każda z drużyn rozegra dziesięć meczów, ale dla Meksykanów trzy ostatnie spotkania nie będą miały żadnej stawki. Zespół Juana Carlosa Osorio zgromadził siedemnaście punktów w siedmiu meczach i rywali zostawił daleko z tyłu. Drużyny z miejsca trzeciego i czwartego, odpowiednio USA i Honduras, tracą już do Meksykanów dziewięć punktów. Nie ma takiej możlwości, aby obie drużyny zdołały jeszcze wyprzedzić reprezentację Meksyku, a to oznacza, że ,,El Tri” zakończą zmagania w czołowej trójce. To z kolei gwarantuje im udział w przyszłorocznym mundialu.

Kostaryka czeka w kolejce

Już w najbliższą środę awans na mistrzostwa świata może zapewnić sobie reprezentacja Kostaryki. Keylor Navas i spółka zajmują obecnie drugie miejsce w tabeli i mają sześciopunktową przewagę nad Hondurasem i Stanami Zjednoczonymi. Do szczęścia potrzebne są im tylko trzy punkty. Nie będzie jednak o nie łatwo, ponieważ ich kolejnymi rywalami są Meksykanie.

Meksyk jest piątą drużyną po Rosji, Brazylii, Iranie i Japonii, która zapewniła sobie udział w mundialu. Turniej ruszy 14 czerwca, a skończy się 15 lipca 2018 roku.

Poprzedni artykułAdam Nawałka – Nie będę robił tragedii z jednej porażki
Następny artykułAndreas Pereira ponownie wypożyczony z Manchesteru United