Mundial w Rosji będzie najdroższy w historii

0
mundial w rosji

Mundial w Rosji w 2018 roku ma być najdroższy w historii. Rosja wyda na organizację mistrzostw świata ponad 19 mld dolarów. I wcale nie jest to ostateczna kwota. Pieniądze te zostaną przeznaczone na budowę nowych obiektów, renowację starych, a także infrastrukturę transportową oraz… pokazanie światu, że w Rosji wcale źle się nie żyje.

Według najnowszych oficjalnych danych, łączne koszty mundialu w Rosji to 664 mld rubli, czyli 19,2 miliardów dolarów. Połowa ma pochodzić z budżetu federalnego, a reszta od prywatnych inwestorów. Jak na tle tych wydatków wyglądają ostatni organizatorzy mistrzostw? Brazylijczycy w 2014 roku wydali 12,6 mld dolarów, a RPA w 2010 jedynie 6 mld.

Stadiony

Stadiony nie są jeszcze gotowe, ale o nie Rosjanie martwią się najmniej. Przyszłoroczne mistrzostwa zostaną rozegrane na 12 stadionach w 11 miastach: Moskwie, Sankt Petersburgu, Kazaniu, Samarze, Niżnym Nowogrodzie, Rostowie nad Donem, Sarańsku, Soczi, Kaliningradzie, Wołgogradzie i Jekaterynburgu.

Każdy obiekt przygotowywany jest pod wytyczne FIFA, zgodnie z którymi stadion musi mieć pojemność na minimum 35 tys. kibiców. Ponadto przed turniejem trzeba na każdym z nich rozegrać trzy mecze kontrolne. Póki co najbliżej ukończenia są obiekty w Jekaterynburgu, Sankt Petersburgu, Kazaniu i Moskwie. Najgorzej sytuacja wygląda w Sarańsku i Samarze, ale organizatorzy są przekonani, że mimo kilku problemów uda się ze wszystkim zdążyć na czas.

Infrastruktura

Ogromne kwoty budżetu pochłoną nowe technologie. Chodzi m.in o stworzenie sieci bezprzewodowych o odpowiedniej przepustowości, niezbędnych np. w realizacji transmisji telewizyjnych.

Ponadto w ramach przygotowań do mistrzostw od zera zostanie wybudowanych siedem stadionów oraz boiska treningowe dla zespołów i sędziów. A co już z gotowymi obiektami? Prawie 300 wymaga renowacji, z czego 60 to hotele. Ogromne pieniądze przeznaczone zostaną również na infrastrukturę transportową. Prace modernizacyjne i budowa nowych pasów startowych dla lotnisk Szeremietiewo, Domodiedowo i nowego portu lotniczego w Rostowie nad Donem to nie lada wydatek.

Propaganda

Na początku października prezydent Władimir Putin twierdził, że głównym celem mistrzostw świata w Rosji jest stworzenie perspektyw na przyszłość. Ma nadzieję, że przyciągnie to uwagę zwłaszcza młodych ludzi, którzy przychylnym okiem popatrzą na sport i zdrowy tryb życia. Zaznaczał też, że stworzona na potrzeby mundialu infrastruktura zostanie wykorzystana w odpowiedni sposób po zakończeniu turnieju. Czy jednak poza oficjalną wersją Rosja nie chce ugrać czegoś przy okazji?

Mundial ma z pewnością dla Rosji duże znaczenie… polityczne. Rosjanie mają nadzieję, że mistrzostwa będą dobrą okazją do pokazania światu, że wcale nie żyje się tam tak źle, jak powszechnie sądzi się w Europie. Miasta, w których mają się odbywać mecze, gruntownie zmieniają oblicze. Rosjanie liczą, że świat zobaczy zupełne inną stronę tego kraju i zmieni się jego postrzeganie. Czy jednak propaganda wygra z rzeczywistością?

Minister sportu, Paweł Kołobkow, zaledwie kilka dni temu twierdził, że mundial w Rosji dzięki przekazom telewizyjnym obejrzy połowa mieszkańców planety, a na stadionach mecze obejrzy 2,5 mln kibiców. Jednak wg ostatnich szacunków FIFA zainteresowanie biletami na MŚ 2018 jest na razie niższe o 43 proc. niż na mundial w 2014 roku. Co więcej, aż 70 proc. chętnych na bilety pochodzi właśnie z Rosji.

Mistrzostwa

Mecz otwarcia turnieju zostanie rozegrany 14 czerwca, o godzinie 18:00 czasu moskiewskiego (17:00 czasu polskiego). Mecze fazy grupowej będą rozgrywane w ciągu dnia, niektóre będą rozpoczynały się o godzinie 15:00 czasu moskiewskiego (14:00 czasu polskiego), inne o 18:00 czy 21:00 czasu moskiewskiego (17:00 i 20:00 czasu polskiego).

Kto jest faworytem? Według forBET to Niemcy mają największą szansę na końcowy triumf. Kurs na ich zwycięstwo to 6.00. Na kolejnych miejscach znajdują się Francja (6.25), Brazylia (7.00), Hiszpania (8.50) i Argentyna (9.00). Rosja, chociaż w rankingu FIFA znajduje się dopiero na 64. miejscu, ma wg bukmacherów większe szanse niż szósta w rankingu Polska. Kurs na Polskę wynosi 64.00, a na gospodarzy mundialu 39.00.


BONUS 100% DO 1000 PLN

LVbet bonus

  1. Zarejestruj konto na LVbet za pośrednictwem Gol.pl!
  2. Dokonaj depozytu minimum 100 PLN.
  3. Odbierz równowartość nawet 1000 PLN.
  4. Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Poprzedni artykułJose Mourinho – Nie zostanę w Manchesterze na zawsze
Następny artykułJerome Boateng myślał o odejściu z Bayernu Monachium