Mistrzostwa Europy kobiet – Holandia najlepsza po raz pierwszy w historii!

0

W niedzielny wieczór w holenderskim Enschede został rozegrany finał mistrzostw Europy kobiet. W ostatecznym boju spotkały się gospodynie turnieju z reprezentacją Danii. Dla obu ekip był to pierwszy, historyczny występ w wielkim finale.

Jasne stało się zatem, że któraś z tych drużyn zostanie po raz pierwszy mistrzem Europy. Jak się okazało panie to co najlepsze, zostawiły na sam koniec. Ostatni mecz turnieju był świetnym widowiskiem, prawdziwym thrillerem z gradem goli. Była to doskonała reklama futbolu w wykonaniu pań. Zarówno Holenderki jak i Dunki postawiły w ostatnim meczu na atak.

Można śmiało wysnuć stwierdzenie, że cała Holandia zakochała się w piłce nożnej w wydaniu kobiecym. Może świadczyć o tym przede wszystkim atmosfera turnieju, liczba widzów na trybunach i przede wszystkim bardzo dobre wyniki oglądalności. Na meczu finałowym zameldował się prawie komplet widzów – 28.182.

Jeszcze przed rozpoczęciem zmagań na holenderskich boiskach, eksperci typowali, że w finale zobaczymy Niemki, a na przeciw nim stanie ktoś z dwójki: FrancjaAnglia. Okazało się jednak, że żadna z tych ekip nie dotarła do ostatecznej rozgrywki. Holenderki sensacyjnie ograły w półfinale angielskie “Lwice” (3:0), a Dunki jeszcze wcześniej, bo w ćwierćfinale przełamały prawdziwą hegemonię Niemek (2:1). Nasze zachodnie sąsiadki triumfowały w ostatnich sześciu finałach mistrzostw Europy (od 1995 do 2015 roku)!

Dzięki dwóm bramkom w finale Vivianne Miedemy, Holenderki mogły po raz pierwszy w historii wznieść trofeum za mistrzostwo Europy do góry.

Po zakończeniu zmagań przyszła też pora na przyznanie nagród. Najlepszą zawodniczką turnieju została wybrana Holenderka – Lieke Martens. 24-letnia piłkarka Barcelony zdobyła podczas Euro trzy gole i dołożyła do tego dwie asysty.

lieke-martens

Złotą piłkę, dla najskuteczniejszej zawodniczki turnieju otrzymała reprezentantka Anglii – Jodie Taylor, zdobywczyni sześciu bramek. W zdobyciu tego wyróżnienia znacząco pomógł jej hattrick w wysoko wygranym (6:0) meczu ze Szkocją.

jodie-taylor


Holandia – Dania 4:2 (2:2)

0:1 Nadim 6′ rzut karny
1:1 Miedema 10′
2:1 Martens 27′
2:2 Mosegaard-Harder 33′
3:2 Spitse 51′
4:2 Miedema 89′

Poprzedni artykułLOTTO Ekstraklasa – Lech triumfuje w Krakowie, zmiennicy w roli głównej
Następny artykułJeremain Lens ponownie wypożyczony do Turcji