Manchester United inwestuje w młodzież

0
nicky-butt

Ponad rok temu na czele akademii Manchesteru United stanął Nicky Butt. Członek słynnej Klasy 92′ robi wszystko, aby przywrócić świetność szkoleniu młodzieży w klubie, by Czerwone Diabły mogły wychować sobie takie talenty jak wspomniany Butt, Giggs, Beckham czy Scholes.

Już rok temu do zespołu dołączyli między innymi holenderski skrzydłowy Tahith Chong z Feyenoordu i napastnik Joshua Bohui z Brentford.

Przed kolejnym sezonem Butt ze swoją ekipą wyszukują kolejnych perełek na całym świecie. United podpisali właśnie umowę z 16-letnim Largie Ramazanim, który podpisze kontrakt obowiązujący przez cztery najbliższe lata, a także kapitanem Irlandii Północnej U-17, Ethanem Galbraithem.

Kolejnym celem jest Aliou Badara Traore ze szkółki Paris Saint Germain. Mimo jedynie 16 lat już bardzo poważnie interesował się nim Juventus Turyn. Kapitan reprezentacji Francji U-17 ma podpisać kontrakt na trzy lata.

aliou-badara-traore
Aliou Badara Traore

Coraz więcej zmian następuje też w sztabie szkoleniowym akademii. W lutym szefem rekrutacji został David Harrison, a jego asystentem Lyndon Tomlinson. Obaj przenieśli się na Old Trafford z Manchesteru City. To jednak nie koniec przechwytywania osób, które pracowały do tej pory dla klubu zza miedzy. W roli skauta został zatrudniony również Mark Anderson, dotychczas pracujący dla “The Citizens”.

Na początku maja klub rozpoczął poszukiwania kolejnych dwóch skautów, którzy będą mieli za zadanie wyszukiwać zawodników w wieku około dziewięciu lat.

Ciągle pod górkę

Nicky Butt nie ma łatwego życia w roli szefa akademii. W listopadzie musiał objąć zespół rezerw klubu, ponieważ dotychczasowy szkoleniowiec, Warren Joyce, podjął pracę w Wigan Athletic. Butt w przeszłości prowadził zespoły U-19 Czerwonych Diabłów, które w sezonach 2013/14 i 2015/16 brały udział w Młodzieżowej Lidze Mistrzów.

Do tego niedawno angielska federacja podniosła maksymalny wiek piłkarza z drużyny rezerw z 21 do 23 lat. Według Butta nie jest to dobry pomysł:

– A liga do lat 23 jest gówniana. Jeśli nie jesteś w pierwszym zespole w wieku 20 lat, już się do niego nie przebijesz, więc po co podnosić limit do 23 lat. Przez to piłkarze popadną w stagnację. 21 lat – to było już wystarczająco złe. Postawiłbym wszystko na ligę U-19, by iść z trendem w Europie. Premier League ma własny sposób na zarabianie pieniędzy, a przecież o to chodzi. Chodzi bardziej o rekrutację niż o rozwój.

Wiele mówi się, że do Manchester U-23 ma objąć Ricky Sbragia, który dwanaście lat temu opuścił klub. Przed odejściem również pełnił rolę opiekuna zespołu rezerw.

 

Poprzedni artykułKolejny talent opuści Barcelonę. Eric Garcia przeszedł do Manchesteru City
Następny artykułDuży transfer Borussii M’Gladbach. Matthias Ginter zawodnikiem “Źrebaków”