Liga Narodów UEFA: Co, gdzie i jak?

0

W środę odbędzie się losowanie pierwszej edycji Ligi Narodów UEFA, która będzie swego rodzaju odpowiednikiem meczów towarzyskich – różnicą jest to, że drużyny będą podzielone na ligi. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na jej temat.

Czym jest Liga Narodów UEFA?

Liga Narodów UEFA to nowy międzynarodowy turniej. Reprezentacja Polski zmierzy się w nim z innymi drużynami w formacie ligowym, a celem będzie awans do finałowej imprezy w 2019 roku.

UEFA podjęła decyzję o zorganizowaniu takiej rozgrywki, głównie ze względu na fakt, aby ograniczyć liczbę “bezsensownych” meczów towarzyskich, a także dodać do nich emocje i rywalizację.

Jak to działa?

W rywalizacji będzie brało udział 55 drużyn, które zostaną podzielone na cztery ligi (A, B, C, D) – podział został dokonany na podstawie rankingu po zakończeniu eliminacji do mistrzostw świata.

W każdej z czterech lig zespoły zostaną podzielone na grupy, w których znajdą się trzy lub cztery drużyny. W każdej lidze cztery najlepsze zespoły będą awansować na wyższy poziom, a cztery najgorsze zostaną relegowane – to będzie zastosowane w kolejnej edycji Ligi Narodów UEFA.

Zwycięzcy czterech grup w lidze A zakwalifikują się do finałowego turnieju, który odbędzie się w 2019 roku.

Jaki jest skład lig?

Reprezentacja Polski będzie rywalizować na najwyższym szczeblu, gdzie znalazły się najlepsze kadry narodowe w Europie. Podopieczni Adama Nawałki trafią do grupy złożonej z trzech zespołów.

Liga A (cztery grupy po trzy zespoły): Niemcy, Portugalia, Belgia, Hiszpania, Francja, Anglia, Szwajcaria, Włochy, Polska, Islandia, Chorwacja, Holandia
Liga B (cztery grupy po trzy zespoły): Austria, Walia, Rosja, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Republika Irlandii, Bośnia i Hercegowina, Irlandia Północna, Dania, Czechy, Turcja
Liga C (jedna grupa po trzy zespoły, trzy grupy po cztery): Węgry, Rumunia, Szkocja, Słowenia, Grecja, Serbia, Albania, Norwegia, Czarnogóra, Izrael, Bułgaria, Finlandia, Cypr, Estonia, Litwa
Liga D (cztery grupy zespoły po cztery): Azerbejdżan, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Białoruś, Gruzja, Armenia, Łotwa, Wyspy Owcze, Luksemburg, Kazachstan, Mołdawia, Liechtenstein, Malta, Andora, Kosowo, San Marino, Gibraltar

liga-narodów

Kiedy odbędzie się Liga Narodów UEFA?

Losowanie grup będzie miało miejsce w Lozannie, a odbędzie się w środę o godzinie 12 czasu polskiego. Wiadomo, że Rosja i Ukraina nie mogą zagrać w tej samej grupie – tak samo wygląda sytuacja w przypadku Armenii i Azerbejdżanu.

Pierwsza kolejka: 6-9 września 2018
Druga kolejka: 9-11 września 2018
Trzecia kolejka: 11-13 października 2018
Czwarta kolejka: 14-16 października 2018
Piąta kolejka: 15-17 listopada 2018
Szósta kolejka: 18-20 listopada 2018
Finały: 5-9 czerwca 2019

Czym jest Final Four?

Final four, czyli po prostu turniej finałowy, to punkt kulminacyjny Ligi Narodów UEFA. Odbędzie się w czerwcu 2019 roku. W nim zagrają najlepsze drużyny z każdej z czterech grup w Lidze A. Impreza ta odbywać będzie się w latach nieparzystych, czyli wtedy, gdy nie ma mistrzostw Europy, ani świata.

W jaki sposób Liga Narodów UEFA wpłynie na europejskie eliminację do największych imprez?

Liga Narodów UEFA bez wątpienia nie przejdzie bez echa, bowiem za sprawą dobrej gry w tych rozgrywkach można wywalczyć kwalifikację do mistrzostw Europy, które odbędą się w 2020 roku. Każdy z triumfatorów jednej z czterech lig otrzymuje przepustkę na ME. Jeśli dany zespół wywalczy awans w eliminacjach, to przepustkę otrzymuje drugi zespół w danej lidze.


Zarejestruj konto na Fortuna za pośrednictwem Gol.pl!

baner-fortuna-gol

PRZEZSky Sports
Poprzedni artykułLiga Narodów – losowanie już w środę, Polska wśród najlepszych
Następny artykułKamil Glik – Medal na MŚ w Rosji to moje marzenie