Liga Mistrzów wciąż bez systemu VAR

0
Champions League

Od tego sezonu powtórki wideo, czyli system VAR, został szeroko wprowadzony w kilku europejskich ligach. W związku z tym toczono dyskusję, czy nie powinno się tego spróbować także w Lidze Mistrzów. Wiadomo już jednak, że do tego nie dojdzie. Szef UEFA, Aleksander Ceferin, podjął decyzję, iż system Video Assistant Referee nie zostanie wykorzystany w przyszłym sezonie tych rozgrywek.

Jak to bywa w przypadku nowinek w każdej dziedzinie – ma ona swoich zwolenników, ale także znajdą się przeciwnicy. Niewątpliwie do tej drugiej grupy zalicza się szef UEFA, Alesander Ceferin. Podjął oficjalną decyzję w sprawie obecności systemu Video Assistant Referee (VAR) w przyszłym sezonie Ligi Mistrzów. Według niego w związku z jego stosowaniem wciąż jest za duże zamieszanie, dlatego nie będzie on stosowany w najbliższej edycji tych rozgrywek:

– Wokół niego jest wciąż za dużo zamieszania. Myślę, że nie ma już drogi odwrotu od VAR-u, ale najpierw musimy dokładnie przeszkolić sędziów i wyjaśnić kibicom kiedy może on być stosowany. To dobry projekt, ale nie powinniśmy się z nim przesadnie spieszyć.

Zgoła odmienne zdanie ma szef FIFA, Gianni Infantino:

– Musimy kierować się faktami, a nie uczuciami. A Fakty są takie, że z prawie 1000 meczów, podczas których testowany był VAR skuteczność sędziów wzrosła z 93 do 99 procent. Jeśli możemy zrobić coś, by upewnić się, że wyniki spotkań mistrzostw świata nie będą wypaczane przez arbitrów, to myślę, że naszym obowiązkiem jest to zrobić.

System VAR w tym sezonie jest stosowany między innymi w Bundeslidze, Serie A czy LOTTO Ekstraklasie. Sędziowie będą mogli z niego korzystać także w nadchodzących mistrzostwach świata, które odbędą się w Rosji.


Odbierz 20 PLN bez depozytu!

baner-lvbet-gol-728x90

Poprzedni artykułMateusz Matras został zawodnikiem Zagłębia Lubin
Następny artykułKto może zastąpić Wengera na stołku trenerskim w Arsenalu?