Liga Mistrzów i Liga Europy – zmiany w eliminacjach od sezonu 2018/19

0
liga mistrzów

Kwalifikacje do europejskich pucharów od sezonu 2018/19 będą ponownie znacznie trudniejsze dla polskich zespołów. Oto nowy system, który wprowadzi UEFA. Czy Liga Mistrzów znowu będzie dla nas nieosiągalna?

Liga Mistrzów

Liga Mistrzów przejdzie następujące kluczowe zmiany:

  • 26 drużyn dostanie automatyczny awans do fazy grupowej i tylko 6 miejsc zostanie dla drużyn walczących w kwalifikacjach
  • Każda drużyna wyeliminowana w trakcie kwalifikacji do Ligi Mistrzów dostanie swoją szansę w Lidze Europy
  • Pojawi się runda wstępna rozgrywana na zasadzie mini turnieju

Bezpośrednio do fazy grupowej Ligi Mistrzów wejście dostaną:

  • zwycięzcy Ligi Mistrzów i Ligi Europy z poprzedniego sezonu (2 drużyny)
  • po cztery drużyny z czterech najwyżej sklasyfikowanych lig: hiszpańskiej, niemieckiej, angielskiej i włoskiej (16 drużyn)
  • po dwie drużyny z lig sklasyfikowanych na miejscach 5-6: francuskiej i rosyjskiej (4 drużyny)
  • mistrzowie lig z miejsc 7-10: portugalskiej, ukraińskiej, belgijskiej i tureckiej (4 drużyny)

Jeżeli zwycięzca Ligi Mistrzów wywalczy awans w lidze, jego miejsce zajmie mistrz z jedenastej ligi, a więc w tej chwili z Czech.

Jeżeli zwycięzca Ligi Europy wywalczy awans w lidze, jego miejsce zajmie trzecia drużyna z piątej ligi, a więc z Francji.

W fazie grupowej Ligi Mistrzów nie może grać więcej niż pięć drużyn z jednego kraju.

liga mistrzów boisko

W kwalifikacjach będą obowiązywać dwie ścieżki: mistrzowska (4 miejsca w fazie grupowej) i ligowa (2 miejsca). W mistrzowskiej zmierzą się mistrzowie wszystkich europejskich lig poza pierwszą dziesiątką. Składać się będzie ona z rundy wstępnej, w której mistrzowie Gibraltaru, Andory, San Marino i Kosowa zmierzą się w walce o jedno miejsce do pierwszej z trzech rund eliminacyjnych. Polska obecnie zajmuje 20 miejsce, więc nasz mistrz zacznie grę od pierwszej fazy eliminacji. W fazie drugiej swoją drogę zaczynają mistrzowie lig z miejsc 15-17.

Każda z drużyn w przypadku odpadnięcia z rozgrywek dostanie szansę uczestnictwa w Lidze Europy.

W ścieżce ligowej zagrają trzecie zespoły z lig 5-6, a także drugie zespoły z lig 7-15. Składać się ona będzie z trzech rund. Drużyny, które odpadną, również dostaną swoją szansę w Lidze Europy.

Liga Europy

17 drużyn dostanie bezpośredni awans do fazy grupowej:

  • po dwie drużyny z lig 1-5: hiszpańskiej, niemieckiej, angielskiej, włoskiej i francuskiej (10 drużyn)
  • po jednej drużynie z lig 6-12: rosyjskiej, portugalskiej, ukraińskiej, belgijskiej, tureckiej, czeskiej i szwajcarskiej (7 drużyn)

Ponadto 10 drużyn wejdzie bezpośredni z Ligi Mistrzów: sześć drużyn wyeliminowanych ze ścieżki ligowej (trzecia runda i play-offy) oraz cztery drużyny z play-offów ścieżki mistrzowskiej.

O resztę miejsc drużyny będą walczyć w dwóch ścieżkach: mistrzowskiej (8 miejsc w fazie grupowej) i ligowej (13 miejsc).

Na ścieżce mistrzowskiej spotkają się drużyny eliminowane w kolejnych rundach eliminacji do Ligi Mistrzów.

Na ścieżce ligowej spotkają się drużyny ze wszystkich lig europejskich oraz zespoły wyeliminowane w drugiej rundzie kwalifikacji do Ligi Mistrzów ze ścieżki ligowej.

liga europy

Terminy

Eliminacje do Ligi Mistrzów rozpoczną się 26 czerwca. Pierwsza runda zostanie rozegrana w dniach 10-11 lipca. Faza grupowa rozpocznie się 18-19 września, a zakończy 11-12 grudnia. Pierwsze mecze 1/16 finału rozpoczną się 12 lutego, a finał odbędzie się na Estadio Metropolitano w Madrycie 1 czerwca 2019 roku.

Eliminacje do Ligi Europy rozpoczną się z kolei 28 czerwca, a zakończą 30 sierpnia. Faza grupowa rozpocznie się 20 września, a zakończy 13 grudnia. Pierwsze mecze 1/32 finału rozpoczną się 14 lutego. Finał Ligi Europy będzie miał miejsce 29 maja 2019 roku w Baku, na Olympic Stadium.

Superpuchar Europy między zwycięzcami Ligi Mistrzów i Ligi Europy rozegrany zostanie 15 sierpnia 2019 roku w Tallinie.


Odbierz 20 PLN bez depozytu!

baner-lvbet-gol-728x90

ŹRÓDŁOUEFA
Poprzedni artykułGra wyjazdowa to największy problem Evertonu
Następny artykułCafu zostanie graczem Legii Warszawa