Gala Ekstraklasy 2017. Odjidja-Ofoe piłkarzem sezonu

0
gala ekstraklasy - vadis odjidja-ofoe

Pomocnik Legii Warszawa, Vadis Odjidja-Ofoe, został piłkarzem sezonu Lotto Ekstraklasy w sezonie 2016/2017. Jego kolega z drużyny został najlepszym obrońcą, a resztę nagród otrzymali zawodnicy Lecha Poznań, Korony Kielce i Ruchu Chorzów. Uroczysta Gala Ekstraklasy odbyła się w Warszawie.

W niedzielę zakończył się najbardziej emocjonujący sezon naszej ligi od lat. Mistrzem ostatecznie została Legia, która o dwa punkty wyprzedziła Jagiellonię, Lecha i Lechię. Na poniedziałkowej Gali Ekstraklasy ponownie legioniści okazali się najlepsi.

W kategoriach bramkarz, obrońca, pomocnik, napastnik, odkrycie i trener sezonu po trzech nominowanych wybrali dziennikarze. Z tego grona triumfatora w każdej kategorii wybierali już sami piłkarze, aczkolwiek nie można było głosować na siebie i kolegów z drużyny. Ograniczenia te nie występowały jedynie w przypadku nagrody dla piłkarza sezonu.

Odkrycie sezonu

22-letni Jarosław Niezgoda z Ruchu Chorzów pokonał Jana Bednarka z Lecha i Rafała Siemaszko z Arki. Zawodnik wypożyczony z Legii Warszawa zdobył 10 bramek i strzelając gola na Łazienkowskiej przyczynił się do jej jedynej porażki ligowej w 2017 roku.

Bramkarz sezonu

Nie Arkadiusz Malarz (Legia) ani Dusan Kuciak (Lechia), ale Matus Putnocky z Lecha został wybrany najlepszym bramkarzem sezonu. To m.in. dzięki Słowakowi Lech może pochwalić się najskuteczniejszą defensywą – 29 straconych bramek w 37 meczach.

Obrońca sezonu

Maciej Dąbrowski zaczął sezon w Zagłębiu Lubin, a skończył jako mistrz Polski z Legią oraz najlepszy obrońca Ekstraklasy. 30-latek wyprzedził Jana Bednarka (Lech) i Piotra Tomasika (Jagiellonia).

Pomocnik sezonu

Vadis Odjidja-Ofoe z ogromną przewagą głosów wygrał z graczami Jagiellonii, Konstantinem Wasiljewem i Jackiem Góralskim. Pomocnik Legii zdobył 259 punktów i drugiego Wasiljewa wyprzedził aż o 192.

Napastnik sezonu

Koroną króla strzelców podzielili się Marcin Robak (Lech) i Marco Paixao (Lechia), którzy zdobyli po 18 bramek. Jednak większe uznanie w oczach piłkarzy zdobył piłkarz Lecha i to on otrzymał wyróżnienie. Trzecim nominowanym był Fiodor Černych z Jagiellonii, który w sezonie zdobył 12 goli.

Trener sezonu

Mimo, że Jacek Magiera i Michał Probierz poprowadzili swoje drużyny do pierwszego i drugiego miejsca w lidze, to jednak miano najlepszego trenera trafiło w ręce Macieja Bartoszka z Korony Kielce, który nie krył zdziwienia z przyznanej mu nagrody. Co ciekawe, mimo udanego sezonu szkoleniowiec w przyszłym sezonie nie poprowadzi już Korony.

Piłkarz sezonu

Największy faworyt nie zawiódł. Vadis Odjidja-Ofoe otrzymał drugą statuetkę tego wieczoru. To właśnie Belg był jednym z filarów, na którym opierało się mistrzostwo Polski Legii. Wspaniały sezon w jego wykonaniu na pewno zwrócił uwagę wielu klubów, które będą próbowały wyrwać pomocnika z Łazienkowskiej. Przed kamerami piłkarz stwierdził: “Nie wiem, czy zostanę. Do tej pory skupiałem się na zdobyciu mistrzostwa z drużyną. Wkrótce pomyślimy nad tym, co zrobię latem. Na pewno ostatni rok był dla mnie wspaniałym przeżyciem”.

Poprzedni artykułMarek Hamšík – W Napoli mam wszystko, czego kiedykolwiek potrzebowałem
Następny artykułRobert Lewandowski z kolejnym wyróżnieniem