Fantasy Premier League – podstawowe informacje

0
Jak zacząć w Fantasy Premier League

Na Football Managerze zjadłeś zęby? Pasjonujesz się Premier League? Jeśli tak, to nie masz innego wyjścia, musisz zacząć grać w Fantasy Premier League. Fenomen tej przeglądarkowej gry ogarnął cały świat. Gwarantujemy Wam, że od momentu założenia konta Wasze rozmowy na temat piłki będą dotyczyły w 50% właśnie tej gry.

Kliknij TUTAJ i dołącz do ligi GOL.PL – do wygrania koszulka wybranego klubu Premier League!

Jak założyć konto?

Pierwsze co musisz znać, to adres strony, na której znajduję się gra. Znajdziesz ją na: fantasy.premierleague.com. Gdy już przejdziesz przez wszystkie formalności, będziesz musiał ustalić swój zespół, który składa się z dwóch bramkarzy, pięciu obrońców, pięciu pomocników i trzech napastników. Pamiętaj, że na cały skład masz przeznaczone 100 milionów wirtualnych funtów, a limit zawodników z jednej drużyny wynosi trzy. Brzmi banalnie? Poczekaj, aż spróbujesz ułożyć swój pierwszy zespół. Ceny zawodników rosną oraz maleją, a taki Salah kosztuje dzisiaj 13.0 milionów. Ekran wyboru zawodników wygląda tak:

Jak zacząć grać Fantasy Premier League

W try miga przekonasz się, że nie złożysz z dostępnego budżetu dream-teamu, ale pamiętaj, że nawet w Burnley kryją się perełki, które dadzą Ci dużo punktów. Właśnie! Sednem gry jest zdobywanie punktów – im zawodnik lepiej zagrał w rzeczywistości, tym więcej ich dostaniesz. Obrońcy i bramkarze dostają punkty za czyste konto (pomocnicy też, ale jest to raptem jeden punkt), wszyscy piłkarze mogą otrzymać punkty za asysty, gole oraz mogą znaleźć się w trójce najlepszych zawodników meczu, za co też są przyznawane tzw. bonusy (od 1 do 3 punktów). Oczywiście nie ma tak kolorowo i w FPL-u są przyznawane także minusowe punkty za samobója, kartki, przestrzelonego karnego itp. Bardzo ważny jest wybór kapitana, ponieważ jego zdobycz punktowa jest mnożona razy dwa!

Punktowanie

Piłkarze w twoim składzie punktują w zależności od ich osiągnięć w danym spotkaniu:

Jak zacząć grać w Fantasy Premier League

Bonusy dostaje minimum trzech zawodników, którzy mogą się pochwalić najlepszymi statystykami w danym meczu. Statystyki są wyrażane w BPS (bonus point system), które są akutalizowane w trakcie spotkania. Ostateczną wartość mają około godziny po ostatnim gwizdku sędziego. Można je zobaczyć rozwijając informacje o konkretnym starciu pod twoim składem.

Bramkarz, obrońca i pomocnik muszą przebywać na boisku minimum 60 minut, żeby dostać punkty za czyste konto.

LvBet bonus 20 zł

Wykorzystywanie boostów

W grze masz dostępne tzw. chipy. Do chipów zaliczamy wildcard, free hit, triple captain i bench boost. Ich umiejętne wykorzystanie pozwala na zmianę naszej sytuacji. Doświadczeni menedżerowie większość (lub wszystkie!) zostawiają na sam finisz, kiedy to roi się od BGW i DGW (o tym wspomnimy w późniejszej części artykułu). Ważną uwagą jest fakt, że nie da się wykorzystać dwóch chipów w jednej kolejce. Mamy cztery rodzaje chipów, a poniżej opiszemy krótko każdy z nich.

Triple captain

Twój kapitan zamiast podwojonej liczby punktów, zapunktuje razy trzy. Na przykład: Harry Kane zdobył w jednej kolejce 15 punktów. Jeśli masz go na zwykłym kapitanie, to będziesz miał dopisane 30 punktów. Jeśli jednak wybrałeś go na triple captain, to właśnie zarobiłeś 45 punktów. Nie trzeba być geniuszem, żeby stwierdzić, że tak wysoki wynik najłatwiej uzyskać w DGW.

Bench boost

Punktują wszyscy twoi zawodnicy – nawet ławka rezerwowych. Ten ciekawy chip najlepiej wykorzystać po dzikiej karcie, kiedy kupimy do naszego składu dobrych rezerwowych, którzy mają pewny plac w swoich ekipach, ponieważ w większości składów punktuje zazwyczaj zaledwie 12 – 13 graczy.

Free hit

Free hit pozwala nam na całkowitą wymianę naszego składu! Bez żadnych ujemnych punktów. Od dzikiej karty różni się tym, że zmiany obowiązują tylko i wyłącznie na jedną kolejkę. Po skończeniu rundy, w której odpaliliśmy free hita, do gry wraca nasz stary skład. Jak widać free hit może być szczególnie pomocny w trakcie BGW, kiedy ciężko o skompletowanie składu.

Wildcard

Robimy tyle transferów ile chcemy i nie dostajemy za nie minusowych punktów! Wildcard jest aktywny do końca deadline’u, więc nasz skład możemy dowolnie edytować do samego momentu startu kolejki. Dziką kartę możemy wykorzystać dwa razy w sezonie. Jedna jest dostępna do końca grudnia, a druga od tego momentu do ostatniej kolejki.

PRO TIP: Czytaj uważnie, bo to historia z życia wzięta. Jeśli kiedykolwiek, będąc trzeźwy bądź nie, zrobisz przypadkowo zbyt dużo transferów i dostaniesz za nie minusowe punkty, to wszystko da się odkręcić za pomocą dzikiej karty bądź free hita. Musisz to zrobić tylko przed rozpoczęciem następnej kolejki.

Czym jest blank gameweek? (BGW)

Najprościej mówiąc jest to kolejka, w której zostanie rozegrane mniej niż standardowe 10 meczów – czyli przynajmniej dwie drużyny zaliczą pusty przebieg. Zazwyczaj jest to związane z rozgrywaniem w tym samym czasie spotkań w ramach rozgrywek pucharowych.

Czym jest double gameweek? (DGW)

To odwrotność BGW, czyli kolejka w której rozegrane zostanie więcej niż 10 meczów, a niektóre ekipy grają dwa razy w jednym GW. W takich kolejkach możemy dać popis naszych taktycznych umiejętności i wykorzystać wyżej opisane chipy.

Jak zmieniają się ceny?

Zmiana cen zawodników to niezłe utrudnienie. Skoki lub spadki mogą zdarzyć się codziennie na przestrzeni całej kampanii Premier League, a zależą one od popularności piłkarzy na rynku transferowym. Jeśli kupisz Mahreza za 9.0 i jego cena spadnie do 8.9, to możesz go sprzedać tylko po niższej stawce, a więc automatycznie stajesz się biedniejszy o 0.1. Inaczej ma się sytuacja, gdy cena za twojego zawodnika wzrosła. Wtedy możesz go sprzedać z 50% zyskiem, np. kupujesz Robertsona, a jego cena wzrosła z 6.0 na 6.4, to możesz go sprzedać za 6.2. Jeśli kosztowałby 6.3, to sprzedałbyś go za 6.1 i tak dalej. Ceny zawsze są zaokrąglane w dół.

Cena za piłkarza zmienia się koło 2 w nocy, a może wzrosnąć lub zmaleć maksymalnie o 0.3 pomiędzy każdą kolejką. Zmiany cen można śledzić po zalogowaniu się na fantasyfootballfix lub np. na fplstatistics. Warto powiedzieć, że wszystkie transfery przy użyciu dzikiej karty lub free hita nie wpływają na mechanizm zmiany cen.

Jak grać, by wygrać?

Hahaha. Na to pytanie nie odpowiedzą najmądrzejsze głowy na świecie, nawet jeśli posadzisz je w jednym pokoju i każesz główkować przez cały rok. To od Ciebie zależy, czy olejesz obronę i postawisz na atak, a może postanowisz zrobić odwrotnie. To będzie Twój wybór, czy zdublujesz zawodników z jednej drużyny – a nawet z tej samej formacji – czy postanowisz, że Twój skład będzie się składał z piłkarzy z jak największej ilości klubów. Postawisz na wykonawców stałych fragmentów gry, czy poszukasz różnic wśród zawodników, na których nikt nie stawia? Pytań jest więcej niż odpowiedzi, przekonasz się o tym nie jeden raz. Podsumowując ten krótki wywód. Trzymaj się zasad obranych na początku, nawet wtedy kiedy w danej kolejce zaliczysz gorszy wynik. Nie kieruj się emocjami, zaufaj intuicji. Niekiedy warto dokonać nieoczywistych wyborów, bo to one pozwolą Ci zdobyć przewagę na innymi graczami.

Kliknij TUTAJ i dołącz do ligi GOL.PL – do wygrania koszulka wybranego klubu Premier League!


BONUS 100% DO 1000 PLN

LVbet bonus

  1. Zarejestruj konto na LVbet za pośrednictwem Gol.pl!
  2. Dokonaj depozytu minimum 100 PLN.
  3. Odbierz równowartość nawet 1000 PLN.

Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Poprzedni artykułZłota Piłka dla Garetha Bale’a? Jeśli nie teraz, to nigdy
Następny artykułPoważna kontuzja lidera Manchesteru City

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj