Football Observatory – Mbappe najbardziej przepłaconym graczem

0
kylian-mbappe

Od 2013 roku CIES Football Observatory zajmuje się analizą i szacowaniem wartości rynkowej piłkarzy. Zespół opracował algorytm, który na podstawie statystyk dostarczanych przez firmę OptPrao, oblicza między innymi cenę danego zawodnika. Statystycy zajmują się też różnego rodzaju podsumowaniami, zestawieniami dotyczących największych lig europejskich.

Tym razem na Football Observatory wzięło na tapetę zakończone okno transferowe. A dokładniej zajęło się oszacowaniem tego, który klub przeprowadził najkorzystniejszą, a który najgorszą transakcję. Chodzi tu o porównanie kwoty transferu, do realnej wartości gracza, obliczonej na podstawie algorytmu stworzonego przez firmę. Jego części składowe to między innymi: wiek, pozycja, długość kontraktu, występy w ostatnim czasie dla klubu, reprezentacji, klasa rozgrywkowa, ilość strzelonych goli, czy nawet średnia punktów zdobywanych przez ekipę danego zawodnika.

Jak zauważają na wstępie autorzy raportu, średnia cena zawodnika latem wzrosła aż o 30%. To ogromna zmiana w porównaniu z poprzednimi latami.

Mbappe najbardziej przepłaconym transferem

Innego wniosku nie mogło być. Najbardziej przepłaconym transferem w zakończonym niedawno oknie transferowym był oczywiście Kylian Mbappe. PSG zapłaciło (zapłaci) ekipie AS Monaco za 18-latka 180 milionów euro. Według algorytmu Football Observatory reprezentant Francji jest wart “zaledwie” 92,6 miliona euro, co oznacza, że Paryżanie wydali o 87,4 miliona za dużo.

Drugi w zestawieniu jest Ousmane Dembele, za którego według zestawienia FC Barcelona zapłaciła o 51,2 miliona euro więcej niż wynosi oszacowana cena.

W poniższej tabeli przedstawiamy najbardziej “przepłacone” transfery według Fotball Observatory.

Nazwisko Klub Cena wg algorytmu Cena rynkowa Różnica
Kylian Mbappe PSG 92.6 180 +87.4
Ousmane Dembele Barcelona 95.8 147 +51.2
Benjamin Mendy Manchester City 28.5 57.5 +29
Jordan Pickford Everton 6.8 34.3 +27.5
Gylfi Sigurdsson Everton 24.1 49.3 +25.2
Mamadou Sakho Crystal Palace 5.3 28.2 +22.9
Patrik Schick Roma 21 42 +21
Nemanja Matic Manchester Utd 30.2 50.3 +20.1
Salah strzałem w dziesiątkę

Na przeciwnym biegunie jest Liverpool i Mohamed Salah. The Reds zapłacili Romie za reprezentanta Egiptu 50 milionów euro, podczas gdy statystycy wycenili go na 69,4 miliona. Oznacza to, że Jurgen Klopp zapłacił dużo, dużo mniej niż mogłaby zażyczyć sobie Roma. 25-latek został tym samym najlepszym transferem letniego okna transferowego.

mohamed-salah

Drugim w zestawieniu jest Hiszpan – Nolito. Sevilla zapłaciła za 30-letniego napastnika Manchesterowi City zaledwie 10 milionów euro, podczas gdy statystycy oszacowali jego wartość na 27,4 miliona.

Ze wzrostu kwot transferowych płynie z pewnością jedna pozytywna informacja. Większe sumy za zawodników oznaczają zwiększenie wpływów dla klubów z tytułu ekwiwalentu za wyszkolenie gracza.

banner

Poprzedni artykułEliminacje mistrzostw świata – zapowiedź wtorkowych spotkań
Następny artykułDariusz Mioduski wiceprezesem Europejskiego Stowarzyszenia Klubów