Ligue 1: PSG i AS Monaco z kompletem punktów po pierwszej kolejce

0
Kamil Glik

Za nami już siedem z dziesięciu spotkań pierwszej kolejki Ligue 1. W piątek AS Monaco stoczyło zażarty bój z Toulouse FC – dopiero w 70. minucie gola na wagę trzech punktów strzelił Kamil Glik. W sobotę o wiele bardziej przekonujące zwycięstwo odniosło PSG. Fotel lidera należy jednak do Olympique Lyon.

Drużyna z Księstwa broni w tym sezonie mistrzowskiego tytułu. Wszyscy rywale to właśnie przed starciami z AS Monaco będą się najbardziej mobilizować w myśl zasady ,,bij mistrza”. Niewiele brakowało, a podopieczni Leonardo Jardima wpadkę zaliczyliby już w meczu inagurującym nowy sezon. Toulouse dwukrotnie obejmowała prowadzenie, ale mistrzowie odrabiali straty za sprawą goli Jemersona i Falcao. W 70. minucie decydujący cios zadał Kamil Glik. Polski obrońca musnął piłkę głową po dośrodkowaniu Joao Moutinho i wyprowadził AS Monaco na prowadzenie, którego nie oddało już do samego końca.

Bez Neymara i Krychowiaka

Dwadzieścia godzin później do rywalizacji przystąpiło Paris Saint-Germain. Choć Edison Cavani nie mógł jeszcze liczyć na podania od Neymara, to i tak zdołał znaleźć drogę do bramki. Król strzelców poprzedniego sezonu Ligue 1 ukąsił Amiens SC już w 42. minucie. Następnie dołożył jeszcze asystę przy bramce Javiera Pastore w drugiej połowie. Goście z Amiens wstydu na pewno sobie nie przynieśli. Należy pamiętać, że jeszcze przed kilkoma miesiącami walczyli na zapleczu francuskiej ekstraklasy.

Dwóch razy dwa

Coraz jaśniej świeci gwiazda Nabila Fekira. Kapitan Olympique Lyon zaczął sezon z wysokiego ,,C”. W meczu przeciwko RC Strasbourg najpierw wykorzystał rzut karny, a w doliczonym czasie gry ustalił wynik na 4:0. Pozostałe dwie bramki dla czwartej drużyny ubiegłego sezonu zdobył Mariano Diaz. Cały mecz na środku obrony rozegrał Marcelo, którego polscy kibice pamiętają z czasów gry w Wiśle Kraków. Dla 30-letniego Brazylijczyka był to debiut w nowych barwach. Przed rozpoczęciem sezonu został bowiem sprowadzony do Lyonu z Besiktasu Stambuł.

Tak okazałe zwycięstwo pozwala Lyonowi na zajęcie pierwszego miejsca w tabeli. Za ich plecami znajdują się m.in. Montpellier, Guingamp i AS Saint-Etienne, choć te drużyny również wygrały swoje mecze. Podziałem punktów zakończyło się natomiast spotkanie Troyes AC ze Stade Rennais.

Wyniki meczów pierwszej kolejki:

AS Monaco – Toulouse FC 3:2 (Jemerson 28′, Falcao 58′, Glik 70′ – Machach 6′, Delort 53′)

PSG – Amiens SC 2:0 (Cavani 42′, Pastore 80′)

Olympique Lyon – RC Strasbourg 4:0 (Diaz 23′ i 61′, Fekir 59′(karny) i 91′)

FC Metz – Guingamp 1:3 (Roux 14′ – Briand 39′, Blas 71′, Diallo 84′)

Montpellier HSC – SM Caen 1:0 (Camara 58′)

AS Saint-Etienne – OGC Nice 1:0 (Bamba 4′)

Troyes AC – Stade Rennais 1:1 (Grandsir 46′ – Tell 69′)